2. června 2006 14:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Závada na čidle vyřadila první blok Temelínu

Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Z důvodu poruchy na jednom ze čtyř hlavních čerpadel prvního bloku jaderné elektrárny Temelín byl blok odstaven. Chybné hlášení čidla způsobilo vyřazení jednoho z čerpadel.

První blok Temelína dnes dopoledne přestal dodávat elektřinu do rozvodné sítě. Důvodem odstávky byla nesprávná funkce měření tlaku u jednoho ze čtyř hlavních cirkulačních čerpadel. ČTK o tom informoval mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Druhý blok dodává bez
omezení.

"Jedno z čidel zahlásilo v noci špatný tlak a odstavilo čerpadlo. Automaticky se výkon bloku snížil na polovinu," řekl mluvčí. Technici se pak rozhodli provést zkoušku regulačního zařízení reaktoru. Odstavili proto i turbínu. "Po vyhodnocení zkoušky rozhodneme o dalším postupu," dodal mluvčí.

Hornorakouské sdružení Atomstopp v reakci na odstávku prvního bloku poukázalo, že jde o třetí problém na čerpadle od loňského listopadu. Celkově prý jde o 85. poruchu na elektrárně.
Spolek proto vyzval kancléře Wolfganga Schüssela, aby ještě v době rakouského předsednictví EU požadoval realizaci bezpečnostních opatření plynoucích z dohody v Melku.

Dokument z prosince 2000 řeší vztahy Česka a Rakouska ohledně bezpečnostních a ekologických otázek elektrárny. Česká strana se v něm mimo jiné zavázala k přezkoumání vlivu elektrárny na životní prostředí pod dohledem Evropské komise. Atomstopp zároveň požaduje, aby kancléř trval na okamžitém přerušení provozu elektrárny, než se tato
opatření uskuteční.

"Do této chvíle není jasné, zda v prvním bloku elektrárny nedošlo ke skutečnému snížení  tlaku, a tím k netěsnosti v systému, nebo zda se jednalo pouze o chybu měření či jednu z mnoha poruch čidel. Postup provozovatele, který byl zveřejněn v médiích, a odstavení celého reaktorového bloku však ukazují na vážnější problém," uvedl mluvčí sdružení Roland Egger.

Provedení zkoušky regulačních orgánů, takzvaných klastrů, podle Moniky Wittingerové z Jihočeských matek dokládá, že problémy s palivem se stávají "temelínským evergreenem". "Poslední zkouška regulačních orgánů proběhla na prvním bloku 7. května. Naše sdružení požádalo Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o sdělení výsledku této zkoušky. Dle sdělení SÚJB se u 44 klastrů z celkových 61 objevily problémy," uvedla.

"Je vidět, že se potíže s palivem na elektrárně nedaří odstranit, a že naopak gradují," uvedl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí (OIŽP).
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!