Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozdělená ČSSD řeší kroužkování proti Zavadilovi. Připojím se, říká Dienstbier

Česko

  6:00
PRAHA - ČSSD se handrkuje, zda kroužkovat, či ne. Senátor Jiří Dienstbier podpořil iniciativu Volím ČSSD a budu kroužkovat a vyzval, aby si voliči v předčasných volbách vybírali mezi kandidáty. To se ale nelíbí šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi ani místopředsedovi Michalu Haškovi. Dienstbier v rozhovoru se serverem Lidovky.cz nicméně řekl, že on sám kroužkovat bude.

Lidovky.cz: Proč jste rozhodl iniciativu podpořit?
Chtěl jsem připomenout, že by lidé neměli vybírat jen stranu, ale i kandidáty. Mají právo si vybrat podle sebe a ta výzva je jednou z těch možností.

Lidovky.cz:  Předseda ČSSD si ale myslí, že by se měla dodržovat stranická linie...
To je také legitimní názor. Kdo souhlasí, ať preferuje první kandidáty.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz:  Místopředseda ČSSD Michal Hašek  - kandidát na jižní Moravě - to nicméně považuje za umělou iniciativu z pražských kaváren, kterou Jihomoravané nepotřebují...
Ale Jakub Patočka (jeden z iniciátorů akce, pozn. red.) je z Brna, takže přesně ví, koho má na jižní Moravě doporučovat.

Lidovky.cz:  Nedá se to ale číst tak, že ČSSD na předních pozicích kandidátek nenabízí kvalitní jména?
Celkově sociální demokracie nabízí dobrou alternativu, ale to přece lidem nebrání, aby se rozhodovali  sami. A pokud mají pocit, že na předních místech jsou nejlepší lidé, ať kroužkují je.

Lidovky.cz:  Vy se chystáte kroužkovat?
Vždy kroužkuji a využívám plný počet přednostních hlasů, které zákon nabízí.

Lidovky.cz:  Preferujete tedy před pražským lídrem Jaroslavem Zavadilem někoho jiného?
Samozřejmě bych v Praze preferoval některé kandidáty, jistě bych se s výzvou shodl na Michaele Marksové. Respektuji, že kandidátky byly nějak sestaveny, na druhou stranu každý má právo si vybrat. Nepochybuji o tom, že pan Zavadil bude úspěšný i z hlediska preferenčních hlasů.

Lidovky.cz:  Víte, podle jakého klíče jsou kandidáti vybíráni?
Úplně přesně nevím, částečně se shoduji v tom, že jsou dobří, částečně je neznám tak dobře, abych to posoudil.

Volím ČSSD. A budu kroužkovat!

Občanská iniciativa, jejímiž zástupci jsou například Jakub Patočka, Anna Šabatová, Erazim Kohák. Doporučuje dvojice mužů a dvojice žen v každém ze 14 krajů chce iniciativa přispět k výběru co nejdůvěryhodnějších kandidátů a také posílit zastoupení žen v parlamentu.

Vedle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky se iniciativa, která seznam doporučených kandidátů zveřejnila i na internetu, hlásí k osobnostem typu Jiřího Dienstbiera, Vladimíra Špidly, Lubomíra Zaorálka nebo Aleny Gajdůškové.

U Sobotky ale pochopení nenašla. "S touto iniciativou nesouhlasím. Měli bychom vést kampaň ve prospěch ČSSD jako celku a takovou také vedu," uvedl.

"Tato iniciativa mne nechává klidným, jednak nevedeme s panem předsedou Sobotkou žádné kroužkovací dostihy, jednak jsou Jihomoravané moudří a svébytní lidé s vlastními názory, včetně toho, komu dají svůj hlas. Umělé iniciativy iniciované z pražských kaváren k tomu nepotřebují," míní zase místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat