Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce v závěrečné řeči: Kauza Rath to je korupční systém, kódovaná řeč a miliony

Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou. | foto: grafika LN/Šimon

PRAHA Do nejjemnějších detailů zabíhal žalobce Petr Jirát v závěrečné řeči v kauze Rath. Právě státní zástupce odstartoval v úterý ráno maratón „posledních slov“ v případě devíti obžalovaných. Exhejtmana Ratha se však finále zatím netýká, čeká totiž na samostatné pokračování hlavního líčení. Jirát bude mluvit ještě ve středu.

Jak už státní zástupce avizoval v pondělním úsečném rozhovoru pro server Lidovky.cz, připravil si do finále rozsáhlé korupční aféry dlouhou řeč. Od úterního rána detailně popisoval penězovody i vztahové propletence v zakázkách ve Středočeském kraji, z nichž podle obžaloby inkasovali Rath, Pancová a Kott milionové úplatky. 

Do nejmenších detailů stačil Jirát popsat dvě podle něj zmanipulované zakázky: na opravu gymnázia v Hostivici, z níž měli Rath a spol. inkasovat 2,8 milionu korun, a na rekonstrukci Buštěhradského zámku. Zde si Rath, Kott a Pancová měli dělit 24 milionů, stačili však převzít jen část.   „Když si je spokojeně, vědom si svou poslaneckou imunitou, nesl domů, policie mu v tom zabránila,“ připomněl státní zástupce události ze 14. května 2014. V krabici tehdy detektivové našli 7 milionů.

Exhejtman údajně inkasoval 13 milionů, nyní už manželé Kottovi 11 milionů. Lucia Novanská, jejíž případ je stejně jako Rathův vyloučen k samostatnému jednání, pak brala 400 tisíc. 

„Rath, Kott a Pancová s Novanskou vybudovali mechanismus na ovlivňování veřejných zakázek,“ popsal u soudu Jirát. Princip byl jednoduchý: předem vybrali uchazeče, nabídli mu zakázku, ostatní firmy dělaly křoví a Rath zajistil hladký průběh na radě Středočeského kraje. Novanská pak umožnila vybranému uchazeči ovlivnit zadávací dokumentaci.

Kromě obecných věcí připomněl Jirát i fakta, která mají ilustrovat, jak propracovaný korupční model obžalovaní vypracovali. Zmínil například i kódovanou řeč mezi Pancovou a Salačovou, v níž nižší cena byla „moře“, vyšší „hory“. Šifrovaná řeč měla Pancovou udržet mimo podezření, že jako ředitelka nemocnice řeší krajské stavební zakázky.

V první části své řeči se Jirát věnoval také největšímu korupčnímu případu v kauze, tedy zakázce na opravu buštěhradského zámku. „Při přípravě oprav došlo k rozkolu mezi hejtmanstvím a původní projektantskou firmou Aria, která cenu zakázky spočítala na 161 milionů korun,“ popsal Jirát. „Manažeři Konstruktivy Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý po předchozí dohodě s Kateřinou Pancovou a Lucií Novanskou a s vědomím Kotta, Ratha a Salačové účelově navýšili rozpočet až na částku přibližně 218 milionů korun,“ vysvětlil žalobce.

Manželé Kottovi
Po roce a osmi měsících spěje do finále hlavní líčení u části obžalovaných v...

Po necelých šesti hodinách a poté, co Jirát popsal případ Buštěhrad, nakonec soudce Robert Pacovský jednání kvůli „technickým důvodům“ přerušil. Pokračovat se bude ve středu. „Svoji řeč stihnu skončit,“ řekl serveru Lidovky.cz Jirát.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!