Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Zchlaďte se v Hradišti Islandem

Česko

V Uherském Hradišti právě začíná šestatřicátý ročník přehlídky Letní filmová škola. Letos jsou na programu například islandská kinematografie, film noir či retrospektivy Kena Loache a Jacquese Tatiho.

I letos se oblíbená Letní filmová škola v Uherském Hradišti rozpíná napříč časem a celým kinematografickým světem: od Islandu po Jižní Ameriku, od němého filmu po nejnovější (před)premiéry. Samozřejmostí je plejáda hvězdných hostů. První filmový kotouč se roztočí dnes v půl třetí odpoledne v kině Hvězda. Do příští neděle se v Uherském Hradišti v sedmi sálech a dvou letních kinech odpromítá na čtyři sta filmů, doprovozených koncerty a dalšími akcemi.

Zaměření na Island je skutečně důkladné, jak napovídají názvy dílčích sekcí jako Němý Island, Hudba z ledovce, Islandská komedie či Saga. Svých retrospektiv se dočkají i u nás známí filmaři Fridrik Thór Fridriksson a Dagur Kári, kteří je doprovodí osobní účastí.

Dalšími hosty s monografickými sekcemi budou novodobý maďarský klasik Béla Tarr, proslulý mnohahodinovými, pečlivě vystavěnými opusy jako Satanské tango či Werckmeisterovy harmonie, polský režisér sociálněkritických snímků Robert Glinski (Ahoj, Terezko, Sviňky) či česko-německý filmař Ivan Fíla. Návštěvou možná nejvzácnější se stane neúnavný anglický režisér Ken Loach.

Veterán mnoha ročníků festivalu v Cannes navštívil Uherské Hradiště už v roce 1996. Loni v Cannes soutěžil s filmem Hledá se Eric, do něhož obsadil fotbalovou hvězdu Erica Cantonu. Zřejmě i proto mu Výroční cenu Asociace českých filmových klubů na Letní filmové škole předá známý slovenský sportovní komentátor Karol Polák. Obě osobnosti budou mít co říct i k programové sekci rezonující s nedávno skončivším mistrovstvím světa v kopané: blok Fotbalová horečka nabídne snímky zaměřené na fanouškovství, ale i na problematiku s ním spojenou v podobě fenoménu rowdies a hooligans.

Příliš plodný Fassbinder Další monografické profily se ohlédnou za Jánem Kadárem, Jacquesem Tatim a R. W. Fassbinderem. Pocta Kadárovi postaví jeho slavné spolupráce s Elmarem Klosem (oscarový Obchod na korze, Smrt si říká Engelchen) vedle režisérovy americké tvorby (Anděl Levine). Kompletní, nevelké, ale o to zásadnější dílo francouzského komediografa bude promítnuto z nových, restaurovaných kopií. Zato tvorba hyperaktivního německého buřiče je natolik rozsáhlá, že ji organizátoři LFŠ museli rozdělit mezi dva ročníky. Letošní první část třicetičetné kolekce bude věnována Fassbinderovým méně známým snímkům, z nichž většina bude v České republice uvedena vůbec poprvé. Celovečerní filmy doprovodí režisérova televizní tvorba a výstava fotografií.

Tradiční sekce Filmová čítanka je tentokrát věnována filmu noir. Největší přehlídku tohoto primárně amerického žánru předznamenal letošní ročník putovní kolekce Projekt 100. Velkoryse koncipovaný výběr stojí oběma nohama v klasickém noirovém období let 1940 až 1957, kdy vznikly filmy jako Maltézský sokol, Pojistka smrti, Dotek zla či Hluboký spánek, ale natahuje se až do roku 1973 k Altmanově Dlouhému loučení.

Na Letní filmové škole se také odehraje řada distribučních premiér a předpremiér. 29. července se do kin celé republiky chystá britská road movie Bunny a býk od tvůrců seriálu Mighty Boosh, která svou poetikou připomíná tvorbu Michela Gondryho či Spikea Jonze. Poprvé bude k vidění i tuzemský dokument Nebe peklo z produkce kabelovky HBO, v němž režisér a kameraman David Čálek nahlíží pod pokličku komunity českých sadomasochistů. Tatiho profil doprovodí uvedení animovaného snímku Iluzionista, který podle klasikova letitého scénáře natočil režisér Sylvain Chomet. V neposlední řadě se divákům představí také novinka Roberta Sedláčka Největší z Čechů či pozdní mistrovské dílo polské legendy Andrzeje Wajdy Puškvorec.

Klíčovou součástí odborného doprovodného programu se stane seminář Digitální kino od A do Z, který předestře měnící se spektrum současných možností provozování filmového klubu či kina u nás a v jehož rámci bude představena i nová koncepce digitalizace české kinematografie. Doprovodný program dále zahrnuje divadelní představení (například soubor Vosto5), koncerty (WWW, Please the Trees, Sunflower Caravan...), výstavy (Pode Bal: Malík urvi II) a další akce.

36. Letní filmová škola potrvá do 1. srpna. Všechny informace jsou na webové adrese www.lfs.cz.

Autor:

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...