Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škromach složil funkci v ČSSD. Vzal na sebe 'odpovědnost za volby'

Česko

  20:16aktualizováno  20:45
PRAHA - Zdeněk Škromach rezignoval na funkci místopředsedy ČSSD a zdůraznil, že se necítí jako pučista. Pro své vyjádření o konci v čele socialistů si vybral televizní pořad Hyde Park. Senátor čelil tlaku spolustraníků poté, co se krátce po volbách s Michalem Haškem, Jeronýmem Tejcem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem potkal na utajené schůzce v Lánech s prezidentem.

Zasedání jihomoravského krajského výkonného výboru ČSSD v Brně. foto: ČTK

Škromach ve zdůvodnění svého rozhodnutí uvedl, že na sebe bere odpovědnost za špatný volební výsledek ČSSD. "Mým cílem je uklidnit situaci. Dát lidem, kteří tvoří vedení strany, možnost vytvořit vládu," řekl Škromach. "Jako místopředseda jsem si vědom, že volební výsledek nebyl dobrý, a vyvodil jsem z toho osobní zodpovědnost," sdělil.

Sociální demokracie jako favorit voleb získala necelých 21 procent. Přitom jí některé volební modely předpovídaly více než třicet procent. Jako linii úspěchu označil tuto hranici i šéf strany Bohuslav Sobotka.

Zapírání v přímém přenosu

Škromach se stejně jako další tři sociální demokraté zúčastnil schůzky u Miloše Zemana v Lánech. Bývalý místopředseda ČSSD o ní mluvil vyhýbavě, narozdíl od Haška však otevřeně nelhal a nezpochybňoval její existenci. Jen se k ní opakovaně odmítl vyjádřit. První místopředseda Hašek dokonce opakovaně v přímém přenosu schůzku zapřel i poté, co Chovanec její existenci veřejně přiznal.

Hašek, Škromach, Tejc i Zimola od té doby čelili tlaku, aby rezignovali na posty ve vedení ČSSD. O jejich dalším osudu měl v neděli rozhodnout výkonný výbor. Mezi tím se sbíhá Sobotkovi podpora od spolustraníků prakticky ze všech krajů. Množí se i výzvy k "vyvození osobní odpovědnosti" aktérů lánského setkání.

"Chápu po té obrovské masáži Zdeňkovu rezignaci, vážím si ho jako člověka i jeho zájmu o zklidnění situace v ČSSD," sdělil ČTK první místopředseda ČSSD Hašek. Sám svůj další postup oznámí v pátek ráno na tiskové konferenci.

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

Hašek a spol. ministry? Moji důvěru nemají, odmítá je Sobotka

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

ZVĚŘINA: Až se Zeman zotaví, na ČSSD ještě zapracuje

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat