5. března 2017 17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Reprízu Zdivočelé země stáhli kvůli komunistům, řekl Dejdar. Nesmysl, brání se ČT

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 93Diskuse
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Zdivočelá země, divácky úspěšný seriál, který zobrazuje dramatické okamžiky našich nedávných dějin, vyvolal další rozbroje. O rozruch se postaral herec Martin Dejdar, který ztvárnil hlavní postavu Antonína Maděry. Podle něj byla loňská repríza seriálu stažena kvůli KSČM. „Údajně na jakousi intervenci komunistické strany bylo vysílání zaraženo,“ prohlásil herec v radiu Impuls.

Seriál, který vznikl podle předlohy Jiřího Stránského, má celkem čtyři řady. Jednotlivé díly vykreslují situaci, která nastala při osidlování českého pohraničí po druhé světové válce. Soustředí se ale na dramatické období 50. let, které bylo plné bezpráví a komunistických represí.

Celý rozhovor s Martinem Dejdarem odvysílalo rádio Impuls. V debatě se herec pozastavil nad tím, že seriál měl v repríze podle původního plánu běžet celý. Nakonec se tak ale nestalo, a to prý kvůli zásahu ze strany komunistů. „Prý by jim to mohlo uškodit ve volbách. O co jiného než nám jde, než aby jim to uškodilo ve volbách. Nevím, co si ti komunisté myslí, jsou pořád drzejší. Seriál je pravdivý. Překvapuje mě, čeho dosáhli, že se seriál nevysílá. Trochu mě to děsí, kam to tady zase směřuje,“ nechal se slyšet Dejdar.

Řeč Martina Dejdara na rádiu Impuls

Zdivočelá země má takový zvláštní osud. V loňském roce na podzim, pokud se nepletu, běžela první série. Vypadalo to, že poběží celý seriál. Údajně na jakousi intervenci komunistické strany bylo vysílání zaraženo. Prý by jim to mohlo uškodit ve volbách. O co jiného než nám jde, než aby jim to uškodilo ve volbách. Nevím, co si ti komunisté myslí, jsou pořád drzejší. Seriál je pravdivý. Překvapuje mě, čeho dosáhli, že se seriál nevysílá. Trochu mě to děsí, kam to tady zase směřuje.

Na slova Dejdara následně reagoval na své Facebookové stránce programový ředitel České televize Milan Fridrich, podle kterého je to všechno nesmysl. „Můžu vám s jistotou říct, že větší nesmysl jsem ještě neslyšel. Nikdo, ani KSČM ani nikdo jiný, nikdy nemluvil ČT do toho, co vysíláme nebo máme vysílat,“ píše Fridrich.

Podle něj odvysílala Česká televize první řadu jako poctu Jiřímu Stránskému, který se dožíval 85 let. „Nikdy jsme neplánovali vysílat všechny řady, neboť ty jsme vysílali na podzim 2015 a znovu budeme v roce 2018 v rok osmičkových výročí... Nevím, kdo Martinovi řekl takovou hloupost, z čí je to hlavy, ale je to nebetyčná hovadina,“ sdělil programový ředitel.

Server Lidovky.cz se snažil zjistit, od jakého zdroje Martin Dejdar informaci o stažení seriálu získal. Herec ale na dotaz, zda může prozradit, kde ke zprávě přišel, odpověděl pouze: „Ne.“

dvDaniela Vlčková
  • 93Diskuse

Najdete na Lidovky.cz