Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dejdar volí Zemana. Skončili jsme s tebou, vzkázali mu tvůrci Zdivočelé země

Lidé

  12:00aktualizováno  20:02
PRAHA - Tvůrci populárního seriálu Zdivočelá země se naštvali na protagonistu hlavní role Martina Dejdara. Režiséra Hynka Bočana a scénáristu Jiřího Stránského rozlítila hercova podpora Miloše Zemana v blížícím se druhém kole prezidentských voleb. "Skončili jsme s ním," píší Stránský s Bočanem.

Martin Dejdar a Hynek Bočan foto: ČTK

Dejdar podpořil v prezidentské volbě Miloše Zemana. "Jsem volič a jasno mám. Budu volit Miloše Zemana," řekl Dejdar deníku Právo.

Zdivočelá země

Čtyři řady seriálu Zdivočelá země vysílala Česká televize postupně mezi léty 1997 a 2012. Na základě románů Jiřího Stránského je spolu s ním natočil režisér Hynek Bočan. Ústředním leitmotivem jsou osudy bývalého západního pilota Antonína Maděry, kterého představuje právě Dejdar.

Seriál sleduje Maděru a jeho blízké od období po konci války, kdy se vrací do své rodné vesnice Svatý Štěpán, přes věznění v padesátých letech, až po normalizační období a převrat v roce 1989.

"I když jsem pravičák, mám mezi levicovými lidmi osobnosti, kterých si vážím. A rád jsem se díval na debaty Václava Klause s Milošem Zemanem. Bylo to chytré, zábavné, o něčem. Byly v tom i emoce. To dnes není. A od pana Zemana si jako člověk od kumštu slibuji, že bude trochu legrace," vysvětlil Dejdar, proč chce dát hlas bývalému premiérovi..

Tím ovšem naštval spisovatele a scénáristu Jiřího Stránského a režiséra Hynka Bočana, tedy tvůrce seriálu Zdivočelá země. "Svou volbou pana Zemana jen potvrzuje, že všechno, co o Zdivočelé zemi říkal, byly jen kecy," píší v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Dejdar v seriálu ztvárnil ústřední roli bývalého pilota RAF a politického vězně Antonína Maděry. "Po sedmnáct let všude říkal, jak mu Antonín Maděra změnil život a myšlení a všechny názory," podivují se Stránský s Bočanem.

ČTĚTE TAKÉ:

Dejdar o své účasti na natáčení seriálu mluvil jako o životní roli. V postavě Maděry se podle něj odráží osobnost autora Jiřího Stránského. "S Maděrou jsem si rozuměl v každém detailu, v každém slově, gestu," řekl Dejdar v rozhovoru pro Českou televizi

"Co ztvárňuje teď, není třeba popisovat. Skončili jsme s ním. Či spíš on s námi," píší na závěr svého prohlášení.

Herec je v šoku

Dejdar serveru iDnes.cz v reakci sdělil, že pouze řekl to, co si myslí. Právě v tom je podle něj princip Zdivočelé země - že lidé mohou vyjadřovat svůj názor. "Jsem úplně v šoku, nechápu to. Nevím, proč jsem za to pranýřován. Možná mnozí mou větu o prezidentských kandidátech špatně přečetli a domnívají se, že bych volil Majora Zemana," řekl Dejdar.

Vyjádření Hynka Bočana a Jiřího Stránského

Poslala mi mail moje kolegyně z PEN klubu, básnířka Jana Štroblová, že byla u doktora, kde se v čekárně lidé nebavili o ničem jiném, než o druhém kole. Až jedna paní řekla: "Pro mě je největší autorita pan Dejdar. Způsob, jakým ztvárnil Maděru, je tak sugestivní, že když tenhle člověk řekne, že se má volit Zeman, budu volit Zemana."

Režisér Bočan i já proto prosíme, aby bylo jasně řečeno, že člověk, který po sedmnáct let všude říkal, jak mu Antonín Maděra změnil život a myšlení a všechny názory, svou volbou pana Zemana jen potvrzuje, že všechno, co o Zdivočelé zemi říkal, byly jen kecy. Pro Zdivočelou zemi jsme si ho zvolili poté, co tak úžasným způsobem ztvárnil Učitele tance.

Co ztvárňuje teď, není třeba popisovat.

Skončili jsme s ním. Či spíš on s námi.

Hynek Bočan, Jiří Stránský

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....