Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dejdar volí Zemana. Skončili jsme s tebou, vzkázali mu tvůrci Zdivočelé země

Lidé

  12:00aktualizováno  20:02
PRAHA - Tvůrci populárního seriálu Zdivočelá země se naštvali na protagonistu hlavní role Martina Dejdara. Režiséra Hynka Bočana a scénáristu Jiřího Stránského rozlítila hercova podpora Miloše Zemana v blížícím se druhém kole prezidentských voleb. "Skončili jsme s ním," píší Stránský s Bočanem.

Martin Dejdar a Hynek Bočan foto: ČTK

Dejdar podpořil v prezidentské volbě Miloše Zemana. "Jsem volič a jasno mám. Budu volit Miloše Zemana," řekl Dejdar deníku Právo.

Zdivočelá země

Čtyři řady seriálu Zdivočelá země vysílala Česká televize postupně mezi léty 1997 a 2012. Na základě románů Jiřího Stránského je spolu s ním natočil režisér Hynek Bočan. Ústředním leitmotivem jsou osudy bývalého západního pilota Antonína Maděry, kterého představuje právě Dejdar.

Seriál sleduje Maděru a jeho blízké od období po konci války, kdy se vrací do své rodné vesnice Svatý Štěpán, přes věznění v padesátých letech, až po normalizační období a převrat v roce 1989.

"I když jsem pravičák, mám mezi levicovými lidmi osobnosti, kterých si vážím. A rád jsem se díval na debaty Václava Klause s Milošem Zemanem. Bylo to chytré, zábavné, o něčem. Byly v tom i emoce. To dnes není. A od pana Zemana si jako člověk od kumštu slibuji, že bude trochu legrace," vysvětlil Dejdar, proč chce dát hlas bývalému premiérovi..

Tím ovšem naštval spisovatele a scénáristu Jiřího Stránského a režiséra Hynka Bočana, tedy tvůrce seriálu Zdivočelá země. "Svou volbou pana Zemana jen potvrzuje, že všechno, co o Zdivočelé zemi říkal, byly jen kecy," píší v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Dejdar v seriálu ztvárnil ústřední roli bývalého pilota RAF a politického vězně Antonína Maděry. "Po sedmnáct let všude říkal, jak mu Antonín Maděra změnil život a myšlení a všechny názory," podivují se Stránský s Bočanem.

ČTĚTE TAKÉ:

Dejdar o své účasti na natáčení seriálu mluvil jako o životní roli. V postavě Maděry se podle něj odráží osobnost autora Jiřího Stránského. "S Maděrou jsem si rozuměl v každém detailu, v každém slově, gestu," řekl Dejdar v rozhovoru pro Českou televizi

"Co ztvárňuje teď, není třeba popisovat. Skončili jsme s ním. Či spíš on s námi," píší na závěr svého prohlášení.

Herec je v šoku

Dejdar serveru iDnes.cz v reakci sdělil, že pouze řekl to, co si myslí. Právě v tom je podle něj princip Zdivočelé země - že lidé mohou vyjadřovat svůj názor. "Jsem úplně v šoku, nechápu to. Nevím, proč jsem za to pranýřován. Možná mnozí mou větu o prezidentských kandidátech špatně přečetli a domnívají se, že bych volil Majora Zemana," řekl Dejdar.

Vyjádření Hynka Bočana a Jiřího Stránského

Poslala mi mail moje kolegyně z PEN klubu, básnířka Jana Štroblová, že byla u doktora, kde se v čekárně lidé nebavili o ničem jiném, než o druhém kole. Až jedna paní řekla: "Pro mě je největší autorita pan Dejdar. Způsob, jakým ztvárnil Maděru, je tak sugestivní, že když tenhle člověk řekne, že se má volit Zeman, budu volit Zemana."

Režisér Bočan i já proto prosíme, aby bylo jasně řečeno, že člověk, který po sedmnáct let všude říkal, jak mu Antonín Maděra změnil život a myšlení a všechny názory, svou volbou pana Zemana jen potvrzuje, že všechno, co o Zdivočelé zemi říkal, byly jen kecy. Pro Zdivočelou zemi jsme si ho zvolili poté, co tak úžasným způsobem ztvárnil Učitele tance.

Co ztvárňuje teď, není třeba popisovat.

Skončili jsme s ním. Či spíš on s námi.

Hynek Bočan, Jiří Stránský

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...