21. ledna 2013 7:00, aktualizováno  11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Pokud Schwarzenberg mluvil vážně, ztrácí mou podporu

Přemysl Sobotka si zatím ve volbách stojí nejhůř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přemysl Sobotka si zatím ve volbách stojí nejhůř | foto: Lidové noviny

PRAHA Vyřazený kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka váhá s podporou Karla Schwarzenberga. Důvodem jsou jeho postoje k Benešovým dekretům.

Sobotka, který si v prvním kole prožil trpký volební debakl, ovšem ještě kritičtěji pohlíží na druhého kandidáta Miloše Zemana. A zapojení prezidenta Václava Klause mu připomíná časy jejich spoluvládnutí před téměř patnácti lety.

"Aktivita pana prezidenta je pro mne jen pokračováním opoziční smlouvy." řekl serveru Lidovky.cz. "Pokud však pan Schwarzenberg myslel své stanovisko vážně, ztrácí mou podporu." prohlásil Sobotka. ODS vyjádřila Schwarzenbergovi oficiálně podporu pro druhé kolo prezidentské volby.

Prezident Klaus ještě před prvním kolem volby tvrdil, že do kampaně nijak zasahovat nebude. Hned vzápětí však naznačil, že z kandidátů je mu nejbližší Miloš Zeman. A nyní se stal jedním z hlavních aktérů druhého kola volby, když prohlásil, že Schwarzenbergovy výroky o Benešových dekretech mu nikdy neodpustí. 

PREZIDENTSKÁ KAMPAŇ VRCHOLÍ:

Václav Klaus a Miloš Zeman tvoří jednu mocenskou skupinu, která spolu drží léta pohromadě." řekl Karel Schwarzenberg v neděli na mimořádné tiskové konferenci v Olomouci. Schwarzenberg tak reagoval na Klausovu a Zemanovu kritiku jeho postoje k Benešovým dekretům.

Stejně kritický jako Sobotka je ke Schwarzenbergovi také europoslanec za ODS Jan Zahradil. "Výrok pana Schwarzenberga o tzv. Benešových dekretech byl nejen necitlivý, ale i právně chybný. Dekrety zrušeny nebyly," řekl serveru Lidovky.cz. Prezidentovu roli v kampani však ponechal bez komentáře. 

"Pan Schwarzenberg se sice opravil, ale v tomto by měl mít prezidentský kandidát jasno od začátku," podotkl Zahradil.

Fischerova podpora

Stále zatím není jasné, koho podpoří neúspěšný kandidát Jan Fischer. Zpočátku favorit prezidentské volby skončil v prvním kole na třetím místem se ziskem zhruba 16 procent hlasů. Otázkou tak je, koho budou ve finále volit lidé, kteří dali hlas právě Fischerovi. Sám Fischer jim zatím ani jednoho z kandidátů nedoporučil.

Udělá tak podle svých slov až těsně před druhým kolem. „Počítám, když řekl těsně, tak to bude třeba ve čtvrtek," popsala serveru Lidovky.cz mluvčí jeho kampaně Sabina Tančevová.

Václav Klaus

Václav Klaus

Před druhým kolem prezidentské volby, se do kampaně kromě Klause zapojila také jeho manželka Livia se svým výrokem, že "...nechce, aby po ní na Pražský hrad přišla dáma, která bude mluvit jenom německy," a Klausův syn Václav Klaus ml., který zesměšňoval Schwarzenbergův zpěv státní hymny a vytýkal mu minulost jeho otce a tchána. Více čtěte ZDE.

khuKarel Hrubeš

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na Lidovky.cz