24. července 2017 13:45, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdravotní sestra Marešová získá odškodné za neprokázané obvinění

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou obžaloba vinila z vražd šesti pacientů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou obžaloba vinila z vražd šesti pacientů... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou loni soud zprostil obžaloby v případu údajných vražd šesti pacientů v Rumburku, získá odškodnění za neprokázané obvinění. Ministerstvo spravedlnosti její žádosti o čtyři miliony korun vyhovělo částečně, sdělila v pondělí mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Podle Radiožurnálu dostane Marešová milion korun. Marešové advokátka Iva Jónová ČTK řekla, že částku nebude komentovat.

Marešová žádala dva miliony za újmu na zdraví a ztížené společenské uplatnění a 650 tisíc korun za vazbu. Ostatní částky se týkaly ušlé nemocenské, nákladů soudního řízení, ochrany osobnosti či proplacení penále, které Marešová dostala za nesplacení úvěrů. „O žádosti jsme rozhodli minulý týden a vyhověli jsme částečně,“ uvedla Schejbalová.

V dopisu od ministerstva spravedlnosti byla podle Jónové přiznána určitá částka. „K částce se nebude paní Marešová vyjadřovat, nebude ji ani potvrzovat ani vyvracet. Nebudeme se vyjadřovat ani k částce, která koluje ve veřejném prostoru, protože není z naší strany,“ řekl Jónová. „Ministerstvo se hluboce omluvilo za nezákonné trestní stíhání a konstatovalo porušení práva v neprospěch mé klientky. V tuto chvíli jsme si otevřeli cestu, abychom mohli s ministerstvem dále jednat ohledně další zbývající části toho požadovaného nároku,“ dodala advokátka. Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v nemocnici v Rumburku. Vyšetřování odstartovalo úmrtí jedné pacientky. Policie Marešovou v létě 2014 obvinila nejprve z této vraždy, na základě znaleckého posudku pak z dalších pěti vražd. Podle státního zastupitelství pacienty zabíjela draslíkem.

Ústecký krajský soud Marešovou loni v lednu obžaloby zprostil. Dospěl k závěru, že není prokázáno, že by se skutky vůbec staly. Jeho stanovisko následně pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz