Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Zelení uspěli s imunitou, „piráti“ je ale nechtějí

Česko

PRAHA Strana zelených, která se v posledních měsících potácí pod hranicí volitelnosti, přichází v poslední době s řadou populistických návrhů.

Mezi nimi vyčnívá dlouhodobě kritizovaná poslanecká imunita a návrh zelených na její omezení. Dalším předvolebním tahákem pro mladé mělo být i bezplatné stahování autorských děl z internetu. Zelení sází na to, že se jim pomocí těchto návrhů podaří stranu udržet při životě.

V minulosti s podobně radikálními názory vystoupili před volbami v roce 2006 představitelé Unie svobody, kteří požadovali legalizaci marihuany. Ani to ale jejich strmý pád z politického kolbiště nezastavilo. Skončili s pouhými 0,3 procenta daleko v poli poražených.

Proklamovaná spolupráce Strany zelených s Českou pirátskou stranou, která po vzoru úspěšných švédských kolegů usiluje o částečnou legalizaci bezplatného stahování filmů a hudby z internetu, se navíc neuskuteční. Podle serveru Aktuálně. cz představitelé „pirátské strany“ odmítli návrhy předsedy zelených Ondřeje Lišky a budou na podzim kandidovat sami.

„Je sice pravda, že některé části programu Strany zelených jsou nám blízké, ale týká se to spíše okrajových témat a domníváme se, že koalice s jakoukoliv stranou by nám v těchto volbách mohla pouze uškodit,“ uvedl místopředseda „pirátské strany“ Jiří Kadeřávek.

Větší úspěch měl včera návrh zelených poslanců na omezení poslanecké imunity. Kabinet Jana Fischera jejich materiál odsouhlasil.

„Vítáme, že se vláda rozhodla podpořit naše návrhy, které se snaží napravit dluhy českých politiků vůči občanům,“ reagoval včera Liška. Není ale jisté, zda těsně před volbami sněmovna podobný návrh podpoří. Poslanci a senátoři by podle zelených měli o imunitu přijít ve všech případech, kdy by překročili zákon. Výjimkou by zůstaly jejich projevy a hlasování v parlamentu. Své členy vydala během tohoto období sněmovna i Senát V současné době o vydání k trestnímu stíhání rozhoduje sněmovna či Senát. V případě nevydání nemůže být politik stíhán ani po skončení mandátu.

Oproti minulosti bylo k trestnímu stíhání vydáno hned několik členů sněmovny i Senátu. Sněmovna v tomto volebním období zbavila imunity poslance KSČM Josefa Vondrušku, který údajně za minulého režimu jako dozorce týral vězně. Na Vondrušku byla podána žaloba. Soud ještě nenařídil jednání.

Stejně Poslanecká sněmovna rozhodla i v případě poslance ODS Ondřeje Plašila, který prý řídil opilý.

Senátoři zase k policejnímu vyšetřování vydali tehdejšího předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka. Policie Čunka podezírala z braní úplatku, kterého se měl dopustit ještě jako vsetínský starosta. Případ byl ale odložen.

Vydán byl také jednapadesátiletý senátor ČSSD Pavel Trpák. Jako lékař se údajně dopustil zanedbání péče a ublížení na zdraví, když podle policie nedostatečně sledoval průběh rizikového porodu v trutnovské nemocnici. Jeho případ před čtrnácti dny začal posuzovat soud.

Poznámku Martina Zvěřiny čtěte na str. 10

Autor: