27. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náměstkyně ministra uplácí politiky, řekl byznysmen. Za pomluvu dostal pokutu 300 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Zelenkovo hnutí Severočeši.cz se dvakrát dostalo do ústeckého krajského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelenkovo hnutí Severočeši.cz se dvakrát dostalo do ústeckého krajského... | foto: MAFRA

MOST/PRAHA Podnikatel a zakladatel jednoho z nejúspěšnějších politických projektů v Ústeckém kraji, hnutí Severočeši.cz, dostal od soudu peněžitý trest za to, že náměstkyni ministra pro životní prostředí nařkl z korupce. Soud ale jeho tvrzení vyhodnotil jako pomluvu. Zelenka trest nepřijal, kauza se tak projedná v hlavním líčení.

„Trestním příkazem byl uložen peněžitý trest,“ sdělila serveru Lidovky.cz Jitka Neterdová, mluvčí Okresního soudu v Mostě, jenž kauzu vyřizoval. Trestní příkaz je forma rozhodnutí, kdy soudce rozhodne jen na základě informací ze spisu. Zelenka obdržel pokutu 300 tisíc korun. S trestem se však nesmířil, podal takzvaný odpor a soud případ projedná ve standardním hlavním líčení.

Případ se týká uspořádání sil v mosteckém zastupitelstvu, kde má hnutí Severočeši.cz výraznou pozici. Na podzim 2015 padla jejich koalice s ANO a KSČM, krátce poté vyplula na povrch nahrávka. Záznam zachytil údajnou korupční nabídku, na níž zastupitelé ANO, KSČM a hnutí Mostečané Mostu přemlouvají zastupitele Severočechů Jiřího Švába, aby svým hlasem za poskytnutí placených funkcí pomohl k nové vládě jejich sestavy.

Podle Zelenky zosnovala akci k přetáhnutí Švába náměstkyně ministra životního prostředí Richarda Brabce Berenika Peštová, která je současně zastupitelkou za ANO v Mostě. Zelenka po zveřejnění záznamu médiím potvrdil, že se se svým podezřením na Peštovou svěřil přímo ministru Brabcovi.

‚Řekl jsem Brabcovi, aby to zastavil‘

„Řekl jsem mu: ‚Berenika Peštová uplácí zastupitele, zastav to. Jestli ne, bude problém, protože to zveřejním.‘ Tři dny předem věděl ministr Brabec, že Peštová uplácí. Neudělal s tím nic, naopak jim to schválil,“ uvedl tehdy Zelenka. Své podezření pak zopakoval i na jaře loňského roku, aniž by ho doložil. Peštová podala trestní oznámení, protože ji nařčení od Zelenky poškodilo.

„Bylo to v novinách, v České televizi. Přijdete do práce, zapnete počítač a ze všech monitorů médií na vás vypadává, jaký jste raubíř,“ popsala Peštová serveru Lidovky.cz svou zkušenost. „Neoprávněně mě nařkl z něčeho, co jsem neudělala. Poškodil mě v práci a poškodil moje dobré jméno. On nedal jediný důkaz, že jsem něco takového udělala,“ dodala.

Zelenkovi Severočeši.cz jsou úspěšní i na komunální úrovni, roky jsou jednou z...
Zakladatel hnutí Severočeši.cz Jiří Zelenka.

Zelenka tvrdí, že jeho obžaloba nestojí na pravdivých základech. Podle své verze se pomluvy nedopustil, protože jen novinářům potvrdil, o čem mluvil s ministrem Brabcem. „V celém spise jsou uvedené nepravdy. Někdo je složil tak, aby zřejmě někdo takto rozhodl (míní trestní příkaz, pozn. red.). Jinak si nedokážu představit, že by někdo takhle hloupě rozhodl,“ sdělil serveru Lidovky.cz podnikatel a dnes už bývalý politik.

Soud se Zelenkou začne 6. prosince

Přestože za právníky dá víc, než kdyby zaplatil třistatisícovou pokutu, trvá na projednání své kauzy v hlavním líčení. „Vzhledem k tomu, že takto (jak rozhodl soud, pozn. red.) to není pravda, tak to radši budu platit právníka,“ vysvětlil svou motivaci Zelenka. Hlavní líčení mělo odstartovat minulý týden ve středu, ale jeho advokát požádal o posunutí prvního jednání. Začne se tak 6. prosince.

Náměstkyně ministra pro životní prostředí Berenika Peštová, kterou Zelenka...

Náměstkyně ministra pro životní prostředí Berenika Peštová, kterou Zelenka nepodloženě nařknul z korupce.

Podnikatel a milionář Zelenka na ostré protikorupční rétorice vystavěl celé politické hnutí, jeho Severočeši.cz se v letech 2008 i 2012 dostali do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje. Severočeši.cz sbírali úspěchy i na komunální úrovní. V letech 2006 a 2010 s velkými odstupem brali vítězství v Mostě hnutí Mostečané Mostu, za které kandidovali Zelenkovi lidé. Po vnitřním rozkolu vstoupili Severočeši.cz do komunálních voleb 2014 samostatně a opět vyhráli.

Sám Zelenka už se v politice neangažuje. Nejprve loni v dubnu rezignoval na post městského zastupitele v Mostě. Místo přenechal mladším kolegům, svou práci prý už odvedl. Aktuálně vládnou v Mostě Severočeši.cz s ČSSD a ODS. Letos v červnu Zelenka hnutí opustil, čímž své oficiální politické angažmá definitivně uzavřel. Od té doby se věnuje pouze podnikání.

  • 8Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz