Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Železniční odboráři stávku na jihu Moravy ruší, hrozí ale celostátní stávkou v červnu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: České dráhy

BRNO Železniční odboráři odvolali chystanou stávku na jižní Moravě, kterou plánovali na 30. ledna. Chtěli protestovat proti tomu, že na jihu Moravy není možné používat ve vlacích Českých drah (ČD) objednávaných krajem výhodné zaměstnanecké jízdné. Tento týden však kraj a ČD podepsaly dohodu, která to umožňuje, avšak za příplatek 1500 korun. Odboráři nesouhlasí a hrozí celostátní stávkou v červnu.

S výší příplatku 1500 korun odboráři nesouhlasí a žádají příslušné orgány a instituce, aby nalezly systémové řešení, které nebude zhoršovat kvalitu benefitu. Pokud řešení nenajdou do konce května, hrozí celostátní stávkou v červnu, uvedlo v prohlášení na webu Ústředí Odborového sdružení železničářů.

„Hlavní slovo v této věci bude mít stát, my jsme ale samozřejmě připraveni jednat a aktivně hledat řešení,“ napsal mluvčí ČD Radek Joklík. 

Ministerstvo je podle mluvčího Františka Jemelky jednání s odbory otevřené. „Ministr Karel Havlíček se chce s odbory v brzké době sejít. Na druhou stranu je třeba říci, že situace režijek v Jihomoravském kraji vychází ze smlouvy mezi krajem a Českými drahami, do které ministerstvo dopravy nemůže vstupovat. Navíc zde z důvodu rovnosti postavení dopravců na trhu není režijní jízdné stanovováno tarifem ministerstva dopravy. V roce 2017 tuto obecnou výjimku v uznávání režijek u vysoutěžených smluv odboráři akceptovali. Nyní proti tomuto vystupují,“ uvedl Jemelka. 

Kraj neumožnil využívání režijních jízdenek kvůli tomu, že to podle něj neumožňuje tarif ministerstva dopravy v případě, že samospráva uzavře smlouvu s dopravcem na základě otevřeného výběrového řízení. Kraj má navíc uzavřenou tzv. brutto smlouvu, což znamená, že veškeré tržby jdou jemu. V případě, že by zaměstnanci ČD využívali režijních jízdenek bez příplatku, kraj by přišel o část tržeb.

Po zaplacení 1500 korun mohou benefitu využívat zaměstnanci ČD od 23. ledna, stejně tak zaměstnanci Správy železnic, Drážního úřadu a ministerstva dopravy.

Odboráři ovšem nesouhlasí s výší příplatku a se způsobem, jakým byla vypočtena. „Neodpovídá realitě využívání režijky většinou jejich držitelů a výrazně zhoršuje kvalitu jízdních výhod. Benefit je do značné míry poskytován jako využívání reálně existujících volných kapacit, které z podstaty organizace železničního provozu v praxi vznikají,“ uvedli odboráři.

Jako jedno z možných řešení navrhují, „aby v případě brutto smluv mezi krajem a ČD byla výše případné kompenzace od ČD pro daný kraj za užívání vlaků objednávaných tímto krajem držiteli režijek vypočtena jako podíl z celkové částky vybrané za roční prolongaci režijních výhod všech držitelů režijek odpovídající podílu dotčených vlaků na celkovém objemu vlaků zajišťovaných ČD“. Aktuálně zaměstnanci ČD platí za roční zaměstnaneckou jízdenku 1100 korun.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!