Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman byl schopný, jen kdyby tak nechlastal, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg během předvolební diskuse s redaktory Lidových novin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg během předvolební diskuse s redaktory Lidových novin. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Po celé dvě hodiny, kdy Karel Schwarzenberg sedí u stolu a odpovídá na otázky, se toho pocitu nelze zbavit. Populární kníže je předsedou, maskotem a ikonou TOP 09, ve skutečnosti by ale stranu měl prezentovat někdo úplně jiný.

Na Schwarzenbergovi je patrné, že se vnitrostranickými záležitostmi, ale ani otázkami možných tvrdých vyjednávání o budoucích koalicích příliš nezúčastňuje a zřejmě to ani nehodlá činit.

Lídři na návštěvě v LN - tentokrát předseda TOP 09

Karel Schwarzenberg navštívil Lidové noviny v rámci předvolebních diskusí lídrů politických stran s redakcí.

V minulosti už vyšlo:
Radek John: My a podfuk? To jsou pomluvy 
Zeman: Čekám na prvního na pásce

Předseda TOP 09 má některé své zásady, vyřkne nějaký směr či postoj a zbytek za sebe zřejmě nechá "dořešit" někoho jiného. Pravděpodobně se nebude mýlit ten, komu na mysl vytane první místopředseda strany Miroslav Kalousek. Tváří v tvář Schwarzenbergovi se to s postupujícím časem zdá být čím dál zřejmější. Ostatně na tandemu "ikona + schopný, výkonný, ale s nepříliš dobrou pověstí" je celá TOP 09 od začátku postavena. Kalouskovi bylo od počátku jasné, že "díru do světa" udělá pouze, pokud stranu zaštítí Schwarzenberg.

Zatímco u ostatních stran je zřejmé, kdo by byl kandidát na premiéra, šéf "topky" se dlouze zamýšlí při otázce, zda by jím za hypotetické situace, kdyby strana musela vybrat ze svého středu, byl on. Až po chvíli říká: "Já bych to teď asi udělal sám, zajisté," líčí po přemýšlení.

"Jeden z nejinteligentnějších premiérů"
Za nejpřirozenějšího partnera označuje ODS. Zamlouvá se mu i výměna Mirka Topolánka za Petra Nečase, byť Schwarzenberg připouští, že to pro jeho stranu nemusí být výhodné.

S kým dalším by tedy byl Schwarzenberg ochoten jednat? Klidně i s Milošem Zemanem, pokud by se jeho strana do sněmovny dostala.

"Miloš Zeman byl dle mého názoru jeden z nejinteligentnějších premiérů, které tato zem měla, a kdyby tak nechlastal, tak by byl opravdu velmi dobrý premiér. Bohužel ten stres nevydržel, ale myslím, že se v tom omezil, už nemá tak oteklej obličej, jako měl tehdá, když byl premiérem," nabízí svůj pohled. "Ve straně má ale spíše takový dědky, starý jako jsem já, a nebo úplně mladé lidi, navíc baby tam chybí. Takže to ho znevýhodní, a mám pochyby, jestli se do sněmovny dostane," dodává.

Předvolební diskusi LN s Karlem Schwarzenbergem čtěte v dnešním vydání deníku

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!