Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli StB nedostal Srp osvědčení, teď o něm bude rozhodovat. Na popud Zemana

Srpa jmenoval do komise prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srpa jmenoval do komise prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA

PRAHA Dlouholetý šéf Jazzové sekce Karel Srp čelil vážnému podezření, že spolupracoval s StB. I kvůli tomu nedostal osvědčení protikomunistického odbojáře, odmítla mu ho udělit etická komise. Srp by se teď měl paradoxně stát jejím členem, tento týden ho do ní poslal prezident Miloš Zeman. Odborníci však upozorňují, že jmenování Srpa může porušovat zákon. Etická komise se tím bude zabývat.

„Je to hodně ojedinělý případ, se kterým jsme ještě neměli co dělat. Musíme to přezkoumat,“ sdělil serveru Lidovky.cz ke jmenování Srpa místopředseda Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu Prokop Tomek. Komise funguje při úřadu vlády. Jejím úkolem je vyřizovat odvolání žadatelů o osvědčení příslušníka protikomunistického odboje, když se svým nárokem neuspějí u ministerstva obrany.

Srp a StB

Karel Srp měl se Státní bezpečností spolupracovat v letech 1976 až 1983. Soud ale rozhodl, že ho StB evidovala neoprávněně. Přestože si ho někteří pracovníci StB při svědectví u soudu vybavili, nevzpomněli, zda byl jejich kolegou.
Srp jakoukoliv spolupráci u soudu odmítl. Znalecký posudek současně nebyl schopen určit, zda podpis na vázacím aktu patří Srpovi. Písničkář Jaroslav Hutka si však stojí za tím, že na něj Srp donášel.

Karel Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která vznikla roku 1969. Spolek za minulého režimu představoval platformu pro šíření mnohdy zakazovaných publikací nebo pořádání neoficiálních kulturních akci. Komunistický režim Jazzovou sekci v 80. letech pronásledoval, v roce 1986 represe vyvrcholily hromadným soudním procesem s členy jejího výboru. Srp si po rozsudku odseděl 16 měsíců ve vězení.

Jenže na přelomu 70. a 80. let byl údajně agentem StB s krycím jménem Hudebník, podle dobových dokumentů měl donášet třeba na písničkáře Jaroslava Hutku či šéfa konkurenční Sekce mladé hudby Ladislava Zajíčka. Srp však v roce 1999 podal žalobu na ochranu osobnosti s tím, že s StB nespolupracoval. Městský soud v Praze mu o rok později vyhověl, podle jeho rozhodnutí figuroval Srp v evidenci Státní bezpečnosti neoprávněně.

Etická komise bude o členství Srpa jednat

Přesto hudební publicista neuspěl, když chtěl své zásluhy z Jazzové sekce přetavit v osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. U etické komise před dvěma lety nepochodil. I kvůli podezření z kontaktů s StB. „Obecně by se dalo říct, že převážily překážky nad zásluhami,“ vysvětlil zdrženlivě místopředseda Tomek zamítavé stanovisko. „Mimo jiné,“ odpověděl pak na otázku, zda v postoji komise hrály roli i Srpovy údajné kontakty s StB.

Jmenování Srpa ještě musí svým podpisem stvrdit premiér Bohuslav Sobotka. Pokud se tak stane, publicista od dubna zasedne v komisi na pět let. Vznikla by tak paradoxní situace: Srp bude spolurozhodovat o osvědčení, na které sám nedosáhl. Etická komise má na nadcházející úterý naplánované jednání, kde mimo jiné probere i Srpův případ. „Tam se domluvíme, zjistíme, jaké máme možnosti a podle toho na to budeme reagovat,“ uvedl místopředseda Tomek. Více věc nechtěl rozvádět.

Karel Srp má k prezidentu Zemanovi blízko, v roce 2013 od něj dostal Medaili Za...
Prezident Miloš Zeman

Celá záležitost má ještě další rozměr. Není totiž zcela jisté, zda Srp právě kvůli podezření ze spolupráce s StB dostál zákonným požadavkům pro členství v komisi. V příslušné legislativě totiž stojí: „Za spolehlivého nelze pro účely tohoto zákona považovat toho, kdo svým jednáním v době nesvobody zavdal důvod pochybovat o řádném výkonu funkce člena Komise.“ Právě kvůli zmíněným pochybnostem přitom Srp narazil, když žádal o osvědčení.

Ovčáček: Karel Srp podmínky splňuje

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka není o právu Srpa na zasedání v komisi sporu. „Karel Srp bezesporu svým životním příběhem podmínky splňuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Cestu dlouholetého šéfa Jazzové sekce do komise ještě může zarazit premiér Sobotka, pokud by jeho jmenování nepodepsal. Server Lidovky.cz se kvůli této otázce snažil premiéra kontaktovat, ale šéf kabinetu nezvedal telefon, ani neodpověděl na SMS.

"Mám ve svém estébáckém spise od Karla Srpa na sebe čtyři udání. StB o mně neměla moc informací, on jim je pečlivě doplnil. Jemu jsem věříval a všechno řekl, po převratě jsem se to pak dočetl ve spise."

Písničkář Jaroslav Hutka na Facebooku reagoval na jmenování Srpa do etické komise.

Někteří odborníci se obávají, zda Srpova účast komisi neublíží. Zasedají v ní totiž mimo jiné morální autority jako bývalý předseda federální vlády Petr Pithart, novinářka Ludmila Rakušanová či filozof Jan Sokol. „Když Etická komise řekne, že nemůže být nositelem osvědčení, tak je absurdní, že se teď stane jejím členem a bude posuzovat žádosti ostatních,“ sdělil serveru Lidovky.cz historik Petr Blažek, kterého tento týden pro změnu jmenoval Senát a v komisi má působit od konce února. „Poškozuje to obraz Etické komise. Je to zbytečná provokace,“ dodal.

Sám Karel Srp reagoval na žádost serveru Lidovky.cz o reakci na jmenování prezidentem podrážděně. „V Lidových novinách jste se o Jazzové sekci věnovali naposledy před 20 lety. Takže co teď voláte, když jste si dvacet let nevzpomněli na jedninou naši akci?! Co si to vůbec..., proč to děláte, proboha?! Mějte se prima a hodně štěstí dalších dvacet let,“ řekl serveru Lidovky.cz Srp a zavěsil (Lidové noviny zveřejnily rozsáhlý tematický článek o Jazzové sekci loni v červnu - pozn. red.).

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?