21. února 2015 10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chystá ples, výtěžek poputuje na dobročinnost

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Španělský sál Pražského hradu přivítá koncem března několik set tanečníků. Na reprezentační ples, první za dobu, co je ve funkci, je pozval prezident Miloš Zeman. Do největší slavnostní místnosti Hradu dorazí politici, diplomaté i významné osobnosti kulturního života.

„Pozváno bylo zhruba 700 lidí,“ potvrdil LN mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. Hosté s partnery a partnerkami budou proudit Matyášovou branou, po schodišti Plečnikovy Sloupové síně a přes Rothmayerův sál až na parket.

Přesná cena vstupenky? Zatím neřekneme

Vstupenka na slavnostní událost bude stát tisíce korun. Přesnou částku mluvčí nesdělil a neprozradila ji ani Dominika Rybínová z prezidentského fondu, který je organizátorem plesu. „Teprve lidem, kteří se po e-mailu zaregistrují jako účastníci slavnosti, budeme rozesílat přesné instrukce včetně částky, kterou mají zaplatit,“ uvedla na dotaz LN Rybínová.

Spoluorganizátorem je rovněž nadační fond první dámy Ivany Zemanové. Výtěžek ze vstupného půjde rovným dílem do obou fondů. Peníze z účtů nadace manželky prezidenta putují na pomoc ohroženým dětem, seniorům či lidem bez domova nebo v ústavech. První dáma se hodně zaměřuje třeba na podporu takzvaných Klokánků.

Hlava státu výtěžek svého fondu dává na splácení státního dluhu. Za první vybraný milion už prezident loni v létě nakoupil státní dluhopisy, které pak znehodnotil. Symbolicky tak prý splatil jistinu dluhu. Ten ovšem dosahuje zhruba 1,7 bilionu korun.

Černý oblek stačí?

Rozpaky může vzbuzovat oděv, který Hrad hostům na pozvánkách předepsal. Pro dámy jsou to dlouhé večerní šaty a pro pány černý oblek.

Podle módních odborníků by přitom na podobně vrcholné akci společenské sezony měl být samozřejmostí smoking.

Vyhlášený odborník na etiketu Ladislav Špaček je ale v tomto případě smířlivý. „Počítá se s účastí velkého množství lidí a už dopředu je jasné, že ne každý smoking má nebo si ho může půjčit,“ řekl LN.

V době, kdy byl tiskovým mluvčím prezidenta Václava Havla, prý také nepředepisovali nosit na významné hradní události smoking. „Ten se obléká opravdu jen na schůzky té nejelitnější společnosti,“ poznamenal Špaček.