5. ledna 2018 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman dal před volbami ČT košem, superdebaty se nezúčastní

Před pěti lety se Miloš Zeman ještě televizních debat s protikandidáty na post... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před pěti lety se Miloš Zeman ještě televizních debat s protikandidáty na post... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Předvolební superdebata České televize se uskuteční bez obhájce prezidentského křesla. Miloš Zeman dal přednost spřátelené TV Barrandov.

Prezidentské volby tu budou přesně za týden. Finále kampaně se odehraje v jejich předvečer na televizních obrazovkách. V superdebatě České televize se ve čtvrtek utká osm vyzyvatelů současné hlavy státu. Miloš Zeman do ní však nepřijde. Namísto toho si už o hodinu dříve „střihne“ sólo ve vlastním pořadu na TV Barrandov. 

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana přinesl do debaty na TV Barrandov s sebou fíkus.
Znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana propagují po Praze nové plakáty (na...


Pro obhájce prezidentského křesla z toho plynou jen výhody: nebude čelit svým soupeřům ani nepříjemným dotazům moderátora ČT. Naopak se může těšit na hodinu nerušené sebeprezentace za asistence svého dvorního „nahrávače“ a šéfa soukromé televizní stanice v jedné osobě Jaromíra Soukupa. 

„Pan prezident dodrží veřejně učiněný slib z 10 .3. 2017,“ řekl LN hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Odkázal se tím na Zemanovo prohlášení, že se nebude účastnit žádných předvolebních debat prezidentských kandidátů ani se ke svým sokům veřejně vyjadřovat.

Česká televize chtěla uspořádat debatu všech uchazečů o prestižní post. Hradní pán byl jediný, kdo jí dal košem. „Účast potvrdili všichni kandidáti, vyjma prezidenta Zemana, který prostřednictvím svého mluvčího informoval o své neúčasti v debatě,“ sdělila mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková.

Poslední nápověda

Klíčová předvolební debata se tak odehraje bez vítěze minulé přímé volby. A také bez politika, vůči němuž se řada protikandidátů záměrně staví do opozice. Chtějí tak ukázat, že právě oni jsou tím pravým opakem současné hlavy státu, která je pro mnohé voliče svými kroky či vyjádřeními kontroverzní.

 V Kongresovém centru se pod taktovkou moderátora Václava Moravce utkají akademik Jiří Drahoš, textař Michal Horáček, expremiér Mirek Topolánek, diplomat Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer, hudební skladatel Petr Hannig, šéf zbrojařské asociace Jiří Hynek a někdejší vysoký manažer mladoboleslavské automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.

Poslední televizní debata před volbami je pro mnoho nerozhodnutých voličů nápovědou, koho volit. Na dramaturgii večera přitom záleží, jak budou diváci reagovat na Zemanovu neúčast.

„Pokud by na ni televize upozornila například ponecháním prázdné židle u stolu, může to část voličů vnímat,“ řekl LN již dříve sociolog Jan Herzmann, který se dlouhodobě věnuje volebním průzkumům.

ČT ale k podobnému kroku nesáhne. „Pan prezident dostatečně dopředu oznámil, že nepřijde,“ uvedla mluvčí televize Karolína Blinková.

Zeman by si přál, aby byla jeho neúčast hodnocena jako akt státníka, který je povznesen nad hašteření ostatních kandidátů. Soupeři se naopak delší dobu snaží, aby voliči jeho vyhýbání se diskusím vnímali jako zbabělost či aroganci.

S čím přijde Klaus?

Zeman má ale již dlouho vlastní relaci na TV Barrandov. Pořad Týden s prezidentem uvádí přímo její ředitel Jaromír Soukup, který si nedovolí položit mu nepříjemný dotaz. Naopak mu často jde naproti. Lze proto očekávat, že to tak bude iv předvečer voleb. „Pokud jde o TV Barrandov, pořad samozřejmě dodrží svůj formát,“ řekl LN hradní mluvčí Ovčáček.

Před sněmovními volbami se ČT pokusila torpédovat Nova, která proti superdebatě nasadila vlastní duel volebních lídrů ANO a ČSSD. Tentokrát ale v programu nic takového nemá. Do finále kampaně by však mohla promluvit další soukromá televize – Prima. „V tento moment řešíme finální formu komunikace prezidentských voleb ve zpravodajství,“ uvedla její mluvčí Jana Mrákotová.

Prima může do voleb promluvit už tuto neděli. Hostem Partie totiž bude exprezident Václav Klaus. Tématem bude politická situace. Před minulou přímou volbou přitom Klaus podpořil jejího pozdějšího vítěze Miloše Zemana. Ten zase po usednutí do křesla hlavy státu prosadil bývalou první dámu Livii Klausovou na post velvyslankyně v Bratislavě.

TOMÁŠ TOMÁNEK, Lidové noviny