Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Mynář bude mít na Hradě vždy důstojné místo i bez prověrky

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto: ČTK

Mynář by v určité funkci na Hradě podle Zemana mohl zůstat i bez prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, řekl Zeman Parlamentním listům.

Otázka na prezidenta tedy zněla, zda za tím nelze vidět tlaky či útok na jeho osobu prostřednictvím Mynáře. „Jsem přesvědčen, že takové podezření je plně zdůvodnitelné. Bezpečnostní informační služba vydala panu kancléři pozitivní osvědčení a toto pozitivní osvědčení bylo utajováno až do doby, než se dostalo do Národního bezpečnostního úřadu, ze kterého unikají informace horem dolem,“ sdělil ParlamentnímListům.cz prezident Zeman.

Anketa

Má pravdu Jiří Ovčáček, že prověrka Vratislava Mynáře veřejnost nezajímá?

Ano. 53
Ne. 1079

„Takže je to úřad, který nemá ani elementární informační ochranu. Nechť si laskavý čtenář učiní obrázek o efektivitě práce tohoto úřadu sám,“ napadl prezident instituci, která rozhodovala o prověrce hradního kancléře.

Mynář už rozhodnutí o výsledku prověrky obdržel, média o něm ale zatím neinformoval. Kdy tak učiní, není jasné. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v pátek ČTK řekl, že se o věci s Mynářem nebavil. „Já považuji některé věci za důležitější, například otázku prezidentské standarty a jejího zneuctění,“ konstatoval s tím, že prezidenti republiky a kancléři se mění, ale prezidentská standarta zůstává.

Prověrka veřejnost nezajímá

Ovčáček také vyjádřil přesvědčení, že záležitost kolem prověrky veřejnost nezajímá, věnují se jí podle něj jen média. Věc nyní podle hradního mluvčího zůstává výhradně v rukou kancléře.

Hradní kancléř o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedla dříve média. Důvody údajného negativního rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je u podobné nemovitosti obvyklé.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...