Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Červené karty i vlajky Tibetu. Na setkání s občany dorazili v Berouně i Zemanovi odpůrci

Odpůrci ukazovali prezidentovi desítky červených karet, někteří drželi vlajky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci ukazovali prezidentovi desítky červených karet, někteří drželi vlajky... | foto: ČTK

BEROUN V Berouně v úterý přivítalo prezidenta Miloše Zemana přibližně pět set odpůrců i příznivců, jejich poměr byl zhruba vyrovnaný. Odpůrci ukazovali prezidentovi desítky červených karet, někteří drželi vlajky Tibetu. Vystoupení prezidenta předcházel pískot, který chvílemi přerušoval i diskuzi.

Zeman je ve středních Čechách od pondělí na třídenní návštěvě. „Rozčílení není program,“ komentoval vystoupení odpůrců Zeman. Odpůrci před koncem jeho vystoupení odešli na druhou stranu náměstí.

„Vadí nám jeho příklon k Východu, relativizování vztahů s Evropskou unií, dehonestování historie,“ řekla ČTK Pavlína Krásná, která přijela z Prahy.

Odpůrci svou akci připravovali mimo jiné i přes facebook, kde se zároveň domlouvali i na průběhu protestu. Ten měl podle nich proběhnout slušně. „Rádi bychom nenarušovali žádným způsobem průběh prezidentovy návštěvy v Berouně. Chceme se postavit v co největším počtu lidí za pódium, rozvinout transparent, nevolat žádná hesla, prostě mlčet,“ uvedl na facebooku jeden z účastníků akce Jan Vrobel.

Na berounském náměstí byla ale situace zcela odlišná. Během prezidentovy řeči se ozývaly hlasité výkřiky. Diskutující kritizovali například Zemanovy vztahy s Čínou. Ten ale kritikům připomněl změny, které se podle něj v Číně a čínské společnosti udály. Připomněl například, že otec současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zemřel v koncentračním táboře za kulturní revoluce a čínský prezident byl za kulturní revoluce v koncentračním táboře vězněn. „Kulturní revoluce znamená, že už se nezavírají lidé a nepronásledují studenti, kteří byli zavírání do koncentračních táborů,“ řekl Zeman.

Další z příchozích se přišla na prezidenta podívat. „My jsme vždycky vítali každého prezidenta,“ podotkla. V jedné z prvních řad čekala na prezidenta i paní Olga, která naopak patří mezi jeho příznivce. „Hrozně moc mu fandím, myslím si, že je to velmi moudrý člověk a že to opravdu dělá velmi dobře všechno,“ řekla ČTK.

Při příjezdu do města na něj čekala skupina demonstrantů s kritickými...
Prezident Miloš Zeman (vpravo) se v rámci své cesty po Středočeském kraji sešel...

Po pondělní návštěvě středočeského hejtmanství a Vlašimi dnes prezident zamířil na veřejné vnitrostátního letiště u Benešova, poté do Berouna a čeká ho ještě návštěva Sedlčan na Příbramsku. Ve Vlašimi na setkání s veřejností převažovali Zemanovi příznivci, odpůrců bylo mezi zhruba 400 lidmi jen několik.

Ve středu má prezident na programu cestu do Jinců na Příbramsku, kde se setká mimo jiné se zástupci dělostřeleckého pluku.

Zeman nepodporuje stavbu přehrady na Berounce

Prezident Miloš Zeman nepodporuje stavbu přehrady na Berounce, její koryto považuje za cenný přírodní poklad. Nelíbí se mu ani úvahy o železničním tunelu z Prahy do Berouna.

Proti přehradě protestují některé obce, s její výstavbou nesouhlasí ani Středočeský kraj. Naopak obce na dolním toku Berounky s jejím vznikem souhlasí. Měla by je v případě stoleté vody ochránit, jinak přehrada nemá být napuštěná.

Uvažovaný železniční tunel pak podle prezidenta zrychlí železniční dopravu v úseku o zhruba tři až pět minut. Náklady by podle něj mohly činit i 40 miliard korun, což nepovažuje za účelně vynaložené peníze, které by se jinak daly použít například na stavbu škol, nemocnic, domovů pro seniory a podobně.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!