Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Zeman navrhl odvolat pražského vrchního státního zástupce Rampulu

Česko

  18:05
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odeslal ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) návrh na odvolání pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Ministr vnitra Radek John (VV) chce, aby se návrhem zabývala ve čtvrtek schůzka koalice.

Vrchní státní zástupce v Praze - Vlastimil Rampula před budovou VSZ foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Zemana podle mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Heleny Markusové k jeho kroku vedla zjištění o "závažných porušeních povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce".

"Návrh nevyššího státního zástupce jsme zatím neobdrželi. Až jej obdržíme, zahájíme správní řízení o odvolání," reagovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Upozornila na to, že správní řízení může trvat týdny.

John je překvapen
Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová České televizi řekla, že Zeman Rampulu o svém návrhu informoval. "(Rampula) je připraven vyjádřit se, až bude návrh podán, ke konkrétním bodům tohoto návrhu, tedy tam, kde je to příslušné. Považuje to za seriózní a vážnou věc," dodala Válová.

Překvapení nad Pospíšilovým návrhem vyjádřil John, který žádá, aby o záležitosti jednala ve čtvrtek schůzka koaličních lídrů. "Považoval bych náhlou obměnu na vrchním státním zastupitelství v momentě nastartování šetření řady závažných obvinění za velmi varovný signál, ovlivněný spíše politickými než odbornými důvody," uvedl John v prohlášení.

John uvedl, že ho Zemanův návrh překvapil především proto, že se pod vedením Rampuly daří řešit mnohé společensky závažné kauzy v oblasti zdravotnictví, zneužívání evropských dotací v krajích, na ministerstvu obrany či kauzu týkající se firmy Promopro, která získala spornou zakázku z doby českého předsednictví EU.

Další personální změna
Pokud Pospíšil návrhu vyhoví, půjde o další personální změnu na vedoucích pozicích ve státním zastupitelství od nástupu Zemana do funkce. Například na místo šéfa olomouckého vrchního státního zastupitelství se na návrh Zemana nedávno vrátil Ivo Ištvan. V listopadu 2007 jej na návrh Zemanovy předchůdkyně Renaty Vesecké Pospíšil odvolal v souvislosti s údajnou korupční kauzou senátora Jiřího Čunka. Ištvan se kvůli svému odvolání obrátil na soud, se správní žalobou uspěl a poslední lednový týden dostal do rukou pravomocný rozsudek ohledně neplatnosti svého odvolání.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Dosavadní šéfka zastupitelství Milena Hojovcová podala kvůli chystanému návratu Ištvana rezignaci. Nyní působí u brněnského městského státního zastupitelství jako řadová státní zástupkyně.

Loajalita k Vesecké
Odvolání Hojovcové a Rampuly loni v prosinci požadovala protikorupční organizace Transparency International (TIC) jako jeden z kroků, které by měly navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství. Rampula a Hojovcová byli podle TIC lidé loajální Vesecké a ne vždy rozhodovali nestranně.

Rampula a Zeman se v lednu neshodli v otázce krajského státního zástupce v Hradci Králové. Rampula dlouhodobě tvrdil, že ve funkci je Anna Jahodová, ačkoli nikdy nebyla oficiálně jmenována. Pozice byla Jahodové svěřena ministerským dekretem v roce 2005, kdy místo opustila Vesecká. Pospíšil ale koncem ledna vyhověl návrhu Zemana a do funkce ustavil Pavla Hochmanna, který doposud na tamním státním zastupitelství působil jako náměstek.

Vesecká: Pospíšil je populista
V souvislosti s pozicí krajského státního zástupce v Hradci Králové se v minulosti spekulovalo o tom, že zůstává uvolněna pro Veseckou pro případ jejího odchodu z čela NSZ. Veseckou loni v říjnu odvolala vláda, v pozici nejvyšší státní zástupkyně skončila ke konci loňského roku. Nedávno navíc zaslala Pospíšilovi dopis, v němž oznámila odchod ze státního zastupitelství. Mimo jiné v něm napsala, že dříve odmítla Pospíšilovu nabídku funkce krajské státní zástupkyně v Hradci Králové, pokud rezignuje na místo nejvyšší státní zástupkyně.
.Renata Vesecká

Pospíšila v dopise podrobila ostré kritice, jeho působení ve funkci ministra spravedlnosti označila pro sebe za neakceptovatelné kvůli jeho "postojům, postupům a prohlášením". V souvislosti s kauzou Čunek jej například nařkla z populismu.

"Ve veřejnosti jste, pane ministře, také vzbudil dojem, že změna na státním zastupitelství je nutná i proto, aby došlo k reformě státního zastupitelství cestou nové legislativy a stal se i důraznějším boj proti korupci. Skutečnost je však taková, že žádné změny vyjma personálních čistek nejsou v soustavě realizovány," napsala Pospíšilovi koncem února Vesecká. Podle kritiků přispívala díky několika kauzám spojeným například s politikou k nedůvěryhodnosti justice.

Autoři: ,