14. ledna 2015 13:30, aktualizováno  16:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman nebyl nikdy zkorumpovaný. Na rozdíl od Klause, říká Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Ministr financí Andrej Babiš v obsáhlém rozhovoru pro LN (Babiš je majitelem vydavatelství MAFRA, které mimo jiné vydává LN i Lidovky.cz) srovnává současného prezidenta Miloše Zemana s jeho předchůdcem Václavem Klausem. „Klaus je člověk, který napáchal v této zemi spoustu škody,“ řekl Babiš.

LN: V poslední době se často mluví o vašem vztahu k prezidentovi Miloši Zemanovi. Považujete se za spojence?
Respektuji ho, je to prezident republiky, kterého zvolila většina občanů naší země. Libuje si v kontroverzních prohlášeních, která mu neprospívají. Zejména pak zbytečně vyhrotil události kolem 17. listopadu.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: Nemáte pocit, že v jeho blízkém okolí na Hradě panuje tak trochu „palermo“, jak často říkáte?
(smích) Pánové (Martin) Nejedlý a (Vratislav) Mynář (Zemanův poradce, respektive kancléř – pozn. red.) mají určitě kontroverzní podnikatelskou minulost. Nekomunikuji s nimi. Když jdu na Hrad, tak mě oslovuje pan (Jindřich) Forejt.

LN: Je poměrně překvapující, jak mírumilovně se vyjadřujete na adresu Miloše Zemana, vezmeme-li v potaz, jak ostře jste tepal do jeho politického dvojčete a spojence Václava Klause. Váš vstup do politiky vlastně začal v roce 2011 ve vysílání Václava Moravce vaším útokem na Klause o údajné korupční nabídce proklausovského podnikatele Václava Petra.
Řekl jsem tehdy jen pravdu. Klaus je člověk, který svým přístupem „od kuponovky k amnestii“ napáchal v této zemi spoustu škody. Mezi Zemanem a Klausem je rozdíl v tom, že Zeman nebyl nikdy zkorumpovaný.

LN: Jeho zavírání očí nad majetkovými otazníky kancléře Vratislava Mynáře nebo dluhy firem Martina Nejedlého vám nevadí?
To je slabina, stejně jako jí byl Miroslav Šlouf.

LN: Proč je podle vás drží ve svém nejbližším okolí? Vědí na něho něco?
Nevím. Vybral si je. Pomohli mu v kampani. Podle mě na něho nic nevědí. Historicky tam byly podivnosti jako Bamberská aféra, nemyslím si ale, že by byl prezident člověk, který by byl zkorumpovatelný. Je ale pravda, že jeho okolí není ideální.

Ondřej Koutník, Martin Shabu

Najdete na Lidovky.cz