Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman nejmenuje docenty Ošťádala a Fajta profesory, univerzita nejspíš opět podá žaloby

Prezident Miloš Zeman, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman, ilustrační foto. | foto: ČTK

Praha Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Rektor univerzity Tomáš Zima řekl, že škola si za svým jmenovacím řízením i oběma navrženými docenty stojí a že se pravděpodobně znovu obrátí na soud. Záměr podat správní žalobu už avizoval i historik umění a ředitel Národní galerie Fajt.

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Fajta a fyzika Ošťádala už na jaře 2015. Tehdy své rozhodnutí zdůvodnil údajnými prohřešky kandidátů z minulosti. U Ošťádala mu vadí kontakty s komunistickou Státní bezpečností, u Fajta kritizoval údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k ředitelskému platu.

Podle právníka Hradu Marka Nespaly rozhodl prezident o nejmenování v polovině loňského listopadu. Vytýkané prohřešky prý „katalogizoval“ a zejména poukázal na „zásadní nedostatky ve jmenovacím řízení“. Zima uvedl, že škola dopis obdržela prostřednictvím ministerstva školství před vánočními svátky a že s ním 31. ledna seznámí vědeckou radu. Správní žaloby prý univerzita podá v nejbližších dnech. Věcí se tak znovu bude zabývat Městský soud v Praze.

Zima řekl, že v daném sporu jde o principiální otázku výkladu a dodržování zákonů v právním státě a také o akademické svobody. Zeman prý v aktuálním rozhodnutí poukazuje i na odborné věci, které univerzita posuzovala. Zpochybňuje údajně Fajtovu monografii nebo dobu, po kterou na univerzitě učil.

Rektor upozornil, že Fajt vyučoval také na Technické univerzitě Berlín. Dále podotkl, že prezident se opírá mj. o stanovisko historika Pavla Preisse, jenž však podle Zimy trpí vážnou zdravotní vadou, kvůli níž se nemohl osobně seznámit s příslušnými podklady. Proti tomu, aby prezident posuzoval odborné vědecké záležitosti, se ohradil i Fajt.

Pražský městský soud Zemanovi věc vrátil k dalšímu řízení loni na jaře, a to na základě žalob Fajta, Ošťádala i Univerzity Karlovy. Tehdy prezidenta upozornil na to, že žádný orgán výkonné moci nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky. Nepřípustně by tím zasáhl do autonomie vysokých škol.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!