19. října 2017 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší žalobce Zeman podal dovolání kvůli lihové mafii. Nesouhlasí s promlčením

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Obžalovaný Radek Březina před soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný Radek Březina před soudem. | foto: MAFRA - Alexandr Satinský

BRNO Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal v kauze takzvané lihové mafie dovolání v neprospěch pěti odsouzených. Nesouhlasí se zastavením stíhání v části původní obžaloby.

Justice v případu rozsáhlých nelegálních obchodů s nezdaněným lihem i přes dílčí zastavení stíhání ukládala mnohaleté tresty. Nejpřísnější dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let ve vězení. O prvním podaném dovolání v kauze lihové mafie vypovídá záznam v databázi InfoSoud.

„Dovolání se týká části původně žalovaného jednání, pro které bylo trestní stíhání obviněných pro promlčení zastaveno. Nejvyšší státní zástupce má za to, že k promlčení nedošlo a je na místě i o této části žalovaného skutku meritorně rozhodnout,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Doplnil, že dovolání se týká „R. B. a dalších čtyř obviněných“.

Kromě Radka Březiny soudy potrestaly také jeho bratra Tomáše. Jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci ale trest zvýšil na šest let.

Obchodovali s nelegálním lihem

Vrchní soud rozhodl také o propadnutí veškerého majetku Březinových. Nepodmíněné tresty uložil vrchní soud ještě dalším třem lidem, případ správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka ale vrátil zpět krajskému soudu. Škoda na spotřební dani podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun.

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Obžaloba ale původně obsahovala i obchody z dřívější doby.

Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádrží v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odváželi přímo odběratelům nebo do tajných skladů. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

ČTK
  • 5Diskuse