Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman ve svatyni pražské kavárny. V domě jeho štábu je plakát Horáčka i Karel s čírem

Česko

  6:39
Dům v Loretánské ulici 13 leží jen kousek od Pražského hradu. Bydlela v něm dcera prvního československého prezidenta Alice Masaryková, sídlila zde i společnost, od níž má česká armáda nadzvukové gripeny. V prvním patře, odkud je dokonalý výhled na petřínskou rozhlednu a Strahovský klášter, bude Miloš Zeman v sobotu sledovat sčítání výsledků prvního kola prezidentských voleb.

Sídlo kampaně Miloše Zemana a sídlo Strany práv občanů. Loretánská 13. foto:  František Vlček, MAFRA

Kancelář na Hradčanech si za své sídlo vyvolil už před šesti lety. Dodnes v ní sídlí Strana práv občanů, která stála za jeho návratem z dobrovolného exilu na Vysočině do vrcholné politiky. Je to paradoxní. Dům by totiž mohl sloužit jako ukázková svatyně Zemanem nenáviděné pražské kavárny.

Z oken v prvním patře visí volební plakát jeho soupeře Michala Horáčka, hospůdka dole pod kanceláří už pátým rokem hostí punkovou podobiznu Karla Schwarzenberga s „čírem“. Na zdi se vyjímá typické Havlovo srdce i snímek jednoho z jeho poradců – válečného letce RAF Jana Wienera.

Rozdělený národ

Majitelé restaurace dávají najevo, že se jim blízká přítomnost současného pána Hradu nezamlouvá. Až tak moc, že v sobotu přes den svůj podnik vůbec neotevřou. První návštěvníky vpustí až kvečeru. „Otevřeme po šesté hodině. Dříve ne,“ řekla LN zaměstnankyně restaurace.

Tou dobou už by novináři měli od Zemanova štábu odcházet. Prezident by se totiž k výsledku prvního kola voleb měl vyjádřit zhruba čtvrt hodiny před šestou. Do té doby se před médii opevní, sčítání hlasů bude sledovat obklopen jen svými věrnými. „Pro novináře nepřipravujeme prostor pro sledování výsledků,“ potvrdila izolacionistický přístup zemanovců šéfka jejich kanceláře Barbora Filípková.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat