29. srpna 2017 15:54, aktualizováno  15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupce Zeman vyloučil, že by za úniky ze spisů stáli státní zástupci

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | foto: MAFRA

PRAHA Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyloučil, že by za úniky z trestních spisů byli odpovědní žalobci. Novinářům po svém úterním vystoupení před vyšetřovací komisí k únikům informací z vyšetřovacích spisů řekl, že státní zástupci na prozrazení informací nemají zájem.

Během jednání komise neúspěšně namítal podjatost jejího šéfa Martina Plíška (TOP 09), zdůvodnil ji jeho slovy o možných opatřeních vůči státnímu zastupitelství.

Zeman novinářům řekl, že komisi seznámil s tím, jaká má státní zastupitelství opatření proti úniku informací. „Jsou velice striktní, mohu vyloučit, že by docházelo k únikům,“ uvedl. Členy komise vybízel, aby pátrali spíš po motivu lidí, kteří za úniky stojí, řekl. „Je nutné hledat, komu únik prospěje,“ dodal.

Zveřejnění informací ze spisu často může sloužit i ke snaze diskreditovat orgány činné v trestním řízení tím, že nejsou schopné informace utajit, poznamenal Zeman. „Ponechám na vaší laskavé úvaze, odkud mohou informace unikat,“ řekl. Upozornil na to, že k únikům dochází většinou až od okamžiku zahájení trestního stíhání, kdy se o věci dozví více lidí.

Před novináři Zeman také kritizoval šéfa vyšetřovací komise Plíška. „Opakovaně se vyjadřoval v tom směru, že bude nutné přijmout nějaké opatření směrem ke státnímu zastupitelství, zesílit zřejmě parlamentní kontrolu, tedy do určité míry zavést politickou kontrolu,“ vysvětlil důvody, proč namítal Plíškovu podjatost. S námitkou však neuspěl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz