Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman zkreslil fakta o novičoku. A udělal to záměrně, tvrdí elitní ruský novinář

Česko

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Jed, kterým byli otráveni bývalý agent FSB Sergej Skripal a jeho dcera v britském Salisbury, nemohl být vyroben v Česku. A prezident Miloš Zeman i velvyslanec Ruska v Praze Alexandr Zmejevskij to měli, a také mohli vědět.

Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

A to ještě před tím, než oba hypotézu o českém původu novičoku veřejně vyslovili. Uvedl to v úterý v noci ve vysílání rozhlasové stanice Echo Moskvy její šéfredaktor Alexej Venědiktov, který je známý svými kontakty na nejvyšších místech a občasným přístupem i k samotnému ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Zemanovi zahráli před Zemí živitelkou Modlitbu pro Martu. Udělím nejvyšší vyznamenání Švehlovi, řekl

Zeman i ruský ambasador mohli vyvolat v ruských i českých médiích dojem, že za útokem vůbec nestojí Rusko. „V Česku byl úplně jiný novičok,“ prohlásil doslova elitní novinář. Připustil že taková informace může být „záměrně zkreslována“. A pak je zveřejněna. Jako příklad použil právě výroky českého prezidenta Miloše Zemana, kdy na televizi Barrandov z jeho úst zaznělo, že i na území ČR se vyvíjel a testoval tento jed.

„Že dělali novičok i v Praze? No takový ale ne!“ prohlásil jeden z nejlépe informovaných novinářů v Rusku, šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venědiktov v noci na středu. Přestože Echo Moskvy je pokládáno za objektivní stanici, velmi kritickou k současnému ruskému vedení, jeho vlastníkem je státní společnost Gazprom prostřednictvím a. s. Gazprom média holding.

Venědiktov se ke kauze novičok vrátil v pořadu Odin, kde odpovídá na dotazy posluchačů. V části o tom, zda prezident Putin je, či není izolován od objektivních informací a zda vůbec ví, co se děje v Rusku i ve světě, odmítl předpoklad, že jediným informačním mostem mezi prezidentem a zbytkem světa je jeho mluvčí.

Skripalovy nervově paralytickou látkou novičok otrávilo Rusko, zjistily USA. Proti Moskvě chystají sankce

„Jak znám Vladimira Vladimiroviče Putina, mohu říci, že on má tu hlavní informaci v deskách, které podepisují jiní lidé“. Lze se jen dohadovat, koho měl Venědiktov na mysli, ale s největší pravděpodobností ruské tajné služby, ke kterým má Putin velmi blízko a ve kterých za SSSR rovněž sloužil.

Z kontextu vyplývá, že stejně dobře informovaný by měl být i prezident český a nakonec i ruští diplomaté. Proto se Venědiktov velmi podivuje nad tím, proč a s jakým záměrem jak Pražský hrad, tak ruská ambasáda vypustily v květnu tohoto roku do ruských i českých médií zjevnou dezinformaci. Navíc, jak novinář uvedl, záměrně.

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...