Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Handicapovaní Zemana při oběde neobsluhovali. Neodmítli jsme je, tvrdí Hrad

Evropa

  10:49aktualizováno  15:37
KRÁSNÁ LÍPA - Pracovníci Hradu zakázali, aby prezidenta Miloše Zemana při obědě v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě obsluhovali handicapovaní, kteří v podniku pracují. Mohli pouze uklízet. Hrad tyto informace odmítá. Popřel to i provozní restaurace a její spolumajitel.

Vlevo zaměstnanec pivovaru Miroslav Čonda, který prezidenta nesměl obsluhovat. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Článek, který ve středu vydal deník Právo, označil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček za dezinformaci, která má za cíl poškodit Zemana. „Tvrzení v článku v dnešním vydání deníku Právo, že Kancelář prezidenta republiky vznesla požadavek, aby při pracovním obědě prezidenta republiky neobsluhovali handicapovaní, je zcela lživé,“ uvedl Ovčáček. Při přípravě pracovního oběda byl jeho průběh podle Ovčáčka osobně konzultován i s tělesně postiženou ženou, která v restauraci pracuje. ¨

Provozní restaurace Roman Kadlec řekl, že z prezidentské kanceláře ani od nikoho jiného nezazněl žádný požadavek na to, aby mezi obsluhou nebyli handicapovaní. „Servírce bez ruky jsem to nabídl, ale ona sama odmítla s tím, že pana prezidenta nepůjde obsluhovat,“ zdůraznil Kadlec.

„Obsluha takové návštěvy je přeci jen už velice složitá, proto jsme se obrátili na hotelovou školu,“ uvedl provozní. Zopakoval, že ze strany prezidentova doprovodu ani samotného prezidenta ani kraje nezazněla žádná zmínka o handicapovaných. Křinický pivovar v Krásné Lípě vznikl za podpory Evropské unie a zaměstnává několik handicapovaných.

Speciální požadavky

„Na obsluhu prezidenta jsme z prezidentské kanceláře dostali nějaké požadavky a ty jsme museli splnit,“ řekl Právu majitel pivovaru Jan Srb.

Prezident Miloš Zeman při cestě v severních Čechách přijel do Krásné Lípy. Zde v úterý  poobědval v Křinickém pivovaru, kde za „normálního provozu“ obsluhují hosty handicapovaní. Pracovníci Hradu si to však nepřáli a tak si majitel pivovaru a restaurace Jan Srb na obsluhu prezidentské delegace najal učně hotelové školy z Děčína. 

„Část našeho personálu jsou handicapovaní a na obsluhu prezidenta jsme z prezidentské kanceláře dostali nějaké požadavky a ty jsme museli splnit. Nebyli jsme s to zvládnout to vlastními silami, takže jsme se museli domluvit s hotelovou školou, která nám poskytla studenty, kteří obsluhovali,“ řekl deníku Právo Jan Srb. 

K TÉMATU:

O 22 hostů se tak staralo 11 obsluhujících učňů. „Byl tu pouze najatý personál, nemohli jsme míchat náš personál se školou,“ tvrdil Srb.

Postižení zaměstnanci dostali nechtěné volno, vrátit do práce se mohli až závěrečný úklid.  „Do práce půjdeme, až pan prezident odjede. Chápu, že mě nechtějí, že nejsem vyučen. Ale lidi tady si nás hrozně chválí, pracuji tam už rok a půl, od začátku, kdy otevřeli. Hosté i šéfové jsou s naší prací spokojeni. I s mojí kamarádkou, která nemá ruku. Mě mrzí, že nemůžu dát panu prezidentovi pivo a říct, že je domácí a kvalitní, tak jak to dělám vždycky,“ sdělil Právu handicapovaný zaměstnanec pivovaru Miroslav Čonka. Podle provozního Křinického pivovaru Romana Kadlece měl Čonka v daný den volno.

Právě Čonka pak patřil k hlavním tvářím demonstrace na křinickém náměstí, na které se sešli občané, kterým vadí Zemanova slova o vzdělávání a začlenování handicapovaných lidí.

„Chtěli jsme reagovat na jeho názor, se kterým nesouhlasíme. Je jak z komunistické éry, kdy se postižení zavírali do desítek ústavů tady na severu Čech. Ti lidé se integrovat musejí,“ citoval iDnes.cz Moniku Lampovou z agentury Pondělí.

Prezident Zeman na úterní návštěvě Ústeckého kraje.
Demonstranti v Krásné Lípě k vyjádření nesouhlasu využili transparentů i bubnů.
„Víte jistě, že nebudete jedním z nás?“ ptal se jeden z transparentů prezidenta.
„Opravdu je rok 2015?“ hlásal další.

Protestující měli transparenty a bubny. Zeman na protest nijak nereagoval, po svém příjezdu šel rovnou do restaurace. „Mrzí mě to. Chtěla jsem mu říct, jaké to bylo, když jsem ještě před pěti lety byla zavřená v ústavu, nikam jsem sama nesměla a večer musela jít spát jako bych byla dítě. Teď jsem na svobodě, mám práci a jezdím sama na snowboard na Ještěd,“ svěřila se jedna z protestujících pětatřicetiletá Žaneta.

Nejsme děti, volali na prezidenta

Zeman mezi protestující přišel až po obědě. „Své tvrzení jsem mínil tak, že v takzvaných praktických třídách je dětí polovina a učitelé se jim mohou daleko více věnovat. Tyto děti by byly zároveň uchráněny tomu, aby se jim ty ostatní, normální, posmívaly,“ řekl podle deníku Právo Zeman protestujícím. S Miroslavem Čonkou si potřásl rukou.

„Kdybyste požádali hejtmana, aby sjednal diskusi s vámi, rád bych se jí zúčastnil. Nebo byli odvážní a přijeli do Varnsdorfu. Byli byste první, komu bych se věnoval. Je naopak dost trapné, když kvůli exhibici jednoho člověka necháte skupinu dětí dvě hodiny mrznout,“ zkritizoval demonstranty prezident. Ti v odpověď skandovali, že „nejsou děti.“

Autoři: ,

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...