1. února 2019 20:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman na charitativním plese zavzpomínal na Munzara. Vstupenka stála 10 tisíc

Z reprezentačního plesu prezidenta. Prezidentský pár Miloš a Ivana Zemanovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z reprezentačního plesu prezidenta. Prezidentský pár Miloš a Ivana Zemanovi. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Večeři s prezidentem a první dámou, divočáka, dárkové poukazy na pobyty v zahraničí i v Česku nebo třeba sud piva mohli v pátek večer vyhrát v tombole účastníci charitativního plesu Miloše a Ivany Zemanových na Pražském hradě. Za vstupenku na ples do Španělského sálu museli hradní hosté zaplatit 10 000 korun.

Hrad rozeslal asi 1000 pozvánek. Mezi hradními hosty nechyběl premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) či šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Na začátku účastníci plesu vzdali potleskem hold herci Luďku Munzarovi, který zemřel 26. ledna ve věku 85 let a dnes měl pohřeb. Zeman ve své úvodní řeči mimo jiné uvedl, že chtěl požádat o tanec Moniku Babišovou, ale premiérova manželka se podle něj vymluvila na dlouhé splývavé šaty s tím, že tančit nebude. „Ale jak znám české novináře, vím, že to budou interpretovat tak, že naše přátelská spolupráce s Andrejem Babišem tímto skončila. Není to pravda,“ dodal prezident.

Prezident Miloš Zeman s chotí na slavnostním  reprezentačním plese prezidenta...
Z Reprezentačního plesu prezidenta republiky.  Prezident Miloš Zeman.

Na závěr své řeči přítomným krátce zazpíval ve skotštině úryvek písně Auld Lang Syne, která je v Česku známá pod názvem Valčík na rozloučenou. Se svojí manželkou Ivanou si také krátce zatancoval.

Výtěžek z plesu bude rozdělen mezi Nadační fond Ivany Zemanové a Nadační fond prezidenta republiky Miloše Zemana. „Pan prezident svou část výtěžku zřejmě věnuje na konci roku Fondu ohrožených dětí, tedy Klokánkům,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prezidentova manželka ze svého fondu pomáhá seniorům nebo dětským domovům.

Z hudebníků vystoupil například Michal David, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Marian Vojtko nebo Charlie Band. Podávala se převážně tradiční česká kuchyně, z nápojů pak pivo a moravské víno. Ples moderovala manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová společně s Liborem Boučkem.

Zemanovi pořádali ples třikrát. Loni, kdy Zeman v lednu obhajoval ve volbách svůj úřad, se nekonal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz