26. prosince 2018 14:44, aktualizováno  16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanův projev byl nekonfrontační a objektivní, říká Babiš. Podle Pospíšila jím rozděluje společnost

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Středeční vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana bylo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nekonfrontační a objektivní. Předseda vlády uvedl, že se mu projev líbil. Babiše potěšilo například to, že Zeman pochválil lídry ANO, ČSSD a KSČM za sestavení a podporu současné vlády, nebo slova prezidenta na adresu vládního národního investičního plánu.

Prezident podle Babiše mluvil k věci a zopakoval své všeobecně známé názory na politiku, ekonomiku a náladu ve společnosti. „Jsem rád, že ocenil práci V4, se kterou se nám v rámci Evropské unie podařilo zvrátit migrační kvóty a udržet tak naši svrchovanost,“ napsal Babiš v textové zprávě.

Ministerský předseda ocenil i Zemanovu podporu české vojenské misi v Afghánistánu. Vojáci podle Babiše bojují proti teroristům a chrání bezpečnost ČR. „To je jedna z priorit naší vlády,“ dodal.

Zeman v projevu chválil předsedy ANO Babiše, ČSSD Jana Hamáčka a KSČM Vojtěcha Filipa za to, že sestavili či tolerancí umožnili vznik současného kabinetu. Babiše taková chvála potěšila. „Stejně jako to, že (Zeman) podpořil náš národní investiční plán, který tady vznikl vůbec poprvé,“ uvedl premiér.

Babiš souhlasí i s prezidentovou myšlenkou na zavedení přímé volby starostů, primátorů a hejtmanů. „Naše hnutí má hodně zkušeností, kdy nás poražené strany obešly a spojily se všechny proti nám,“ uvedl. K Zemanovu varování před zpomalením ekonomického růstu Babiš dodal, že kromě nedostatku pracovních sil brzdí hospodářství i špatná legislativa a byrokracie. „A souhlasím i s návrhem, aby zdravý člověk, který nechodí do práce, nemohl pobírat sociální dávky,“ dodal Babiš.

Opozice: Nepřekvapivý projev, který rozděluje společnost

Předseda ODS Petr Fiala ocenil varování před zpomalením ekonomického růstu, upozorňuje ale na to, že současná vláda, kterou Zeman podporuje, situaci jen zhoršuje. Zeman v projevu chválil předsedy ANO, ČSSD a KSČM, že díky nim vznikla vláda. Fiala připomíná, že právě prezident kabinet spolu s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) sestavil a udržuje při životě. „(Zeman) zopakoval svoje návrhy na povinné volby a přímou volbu starostů, které rozhodně nesdílím,“ dodal Fiala. Zeman podle něj zkritizoval občanskou společnost, média a kritiky současné koalice, ale o svých představách o budoucnosti země neřekl nic.

Fiala ocenil, že Zeman podpořil vojenské mise a varoval před zpomalováním ekonomického růstu. „Nevidí však, že ‚jeho‘ vláda situaci jen zhoršuje a ČR nepřipravuje na budoucí výzvy. Projev nebyl překvapivý a vlastně nebyl ani vánoční. Ale na to jsme už u prezidenta Zemana tak trochu zvykli,“ konstatoval Fiala.

Bartoš letošní poselství považuje za standardní Zemanův projev. Ocenil akcent na digitalizaci a robotizaci. „Občanská společnost má na projevy právo, neboť demokracie se neredukuje jen na volby,“ uvedl k Zemanovým slovům ohledně demonstrantů. Oponuje také prezidentově glose o tom, že Čína nemusí provádět v Česku technologickou špionáž, když v zemi jezdí vlaky rychlostí 300 kilometrů v hodině. „Když jsme u té Číny, tak jim asi vlaky jezdí rychle, ale mají tam také koncentrační tábory,“ upozornil Bartoš.

Ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček na Twitteru uvedl, že ho těší prezidentova chvála vlády a to, že Zeman připomněl její nelehký vznik. „Jsem rád, že zdůraznil členství ČR v EU a NATO a postavil se za zahraniční mise. Souhlasím, že robotizace výroby bude nezbytná, ale musíme chránit i práva zaměstnanců,“ uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že souhlasí s prezidentovou kritikou politické hysterie, práce médií či pokusů vyvolat špionážní mánii. „Naše hnutí také plně sdílí kritické názory prezidenta na vyplácení sociálních dávek osobám odmítajícím práci,“ uvedl Okamura. Vláda by podle něj měla ČR připravovat na horší ekonomické časy. „Současná vláda se místo efektivních hospodářských kroků zabývá vyhazováním čínských mobilních telefonů z úřadů,“ uvedl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje Zemanův projev za vyjádření konzistentních názorů českého prezidenta v politické i ekonomické oblasti. „Jsem rád, že ocenil roli KSČM pro stabilizaci českého politického prostředí v době vládní krize. Pokud jde o mezinárodní politiku, oceňuji odmítnutí ‚špionománie‘ a jen připomínám, že KSČM nesouhlasí s prezidentovým názorem na zahraniční mise armády,“ napsal Filip ČTK. Proti nasazení vojáků v Afghánistánu se ohradil i Okamura. „Náš nesouhlas je dlouhodobý a naše hnutí usiluje o ukončení této mise,“ uvedl.

26.prosince 2018 v 13:37, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 15:22

Miloš Zeman vyčinil těm, kteří nepochopili, že právo svobody projevu mají jen u některých otázek, jako třeba u zákoníku práce. I těm, kteří námi dle něj manipulují, tedy médiím. Krásné na tom přitom bylo, že celý ten jeho projev byl jednou velkou manipulací.

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila Zemanův projev zklamal. „Čekal jsem filozofické zamyšlení nad uplynulým rokem, ale dočkal jsem se opět jen kontroverzních vyjádření,“ uvedl Pospíšil v tiskovém vyjádření. Zeman podle něj znovu systematicky dělil společnost. „To opravdu není projev, který bych čekal od prezidenta republiky,“ dodal. Na Twitteru dodal, že prezident opět dělil společnost.

26.prosince 2018 v 13:36, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 15:16

Prezident poplácal po zádech trio Babiš, Hamáček a Filip. Demonstrace proti kauzám premiéra označil za hysterickou vlnu, bagatelizoval hrozbu čínské špionáže, hovořil o imaginárních lepšolidech. A opět dělil společnost. To není projev, který bych čekal od prezidenta naší země.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka bylo poselství uceleným shrnutí Zemanových známých názorů. „Jen to stmelující poselství nějak chybělo,“ uvedl. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek projev neslyšel. „Jsem na obědě u rodičů, takže tradičně dám přednost oslavě Vykupitelových a svých narozenin v rodinném kruhu a oželím nepochybně hluboký zážitek diváka projevu pana prezidenta,“ uvedl.

ČTK