Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanův oligarcha Jakunin: stín z české privatizace a sídlo za miliardy

Slovensko

  5:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman ho označuje za přítele. Česká hlava státu však pro prominentního představitele „putinovského kremelského dvora“ Vladimira Jakunina není jediným pojítkem na Českou republiku.

Prezident Miloš Zeman a ruský podnikatel, šéf společnosti Ruské železnice Vladimir Jakunin foto:  Dan Materna, MAFRA

Nitky od oligarchy a šéfa ruských železnic, který po invazi na Krym nesmí vycestovat do USA či Austrálie, vedou i k nechvalným případům české privatizace a prostředí kolem exprezidenta Václava Klause. Tato linka se jmenuje Camillus Braxator.

Privátní bankéř a právník se narodil jako Kamil Braxator na Slovensku, vystudoval práva. Zhruba od druhé poloviny 90. let se Braxatorovo jméno objevuje v souvislosti s několika velkými kauzami – zejména privatizací Mostecké uhelné či případem bývalého majitele fotbalové Sparty Petra Macha, od něhož vedou stopy i k lidem kolem exprezidenta Václava Klause.

Zakázka na výstavbu petrohradského přístavu

Braxator je ale v posledních letech skloňovaným jménem také v Rusku. Známý právník a protiputinovský aktivista Alexej Navalnyj, který loni dostal od soudu podmíněný trest a jehož bratr musí do vězení, ve svém rozsáhlém blogovém příspěvku v červenci 2013 napsal, že Braxatorova dcera Irena je majitelkou kyperské firmy Quetar Consultants. Ta se podle Navalného má podílet s Ruskými dráhami a petrohradským regionem na výstavbě multifunkčního přístavu v Petrohradě.

K tématu

Jenže Quetar Consultants je také součástí klubka offshorových firem, jimž patří luxusní vila v Moskvě, kterou údajně obývá šéf ruských drah Vladimir Jakunin. Jinými slovy Navalnyj podezřívá Putinova stoupence z toho, že stojí za soukromými firmami, které získaly státní zakázku.

Tyto informace ruské dráhy označují za podvrh. Irenu Braxatorovou LN již dříve oslovily prostřednictvím facebookového profilu, ale dosud neodpověděla.

Sídlo, les, rybník i řeka. Stomilionový majetek?

Ruské protikorupční organizace (například The Foundation for Fighting Corruption) se dále podivují, jakým způsobem Jakunin přišel k bohatství a rozsáhlému majetku – například venkovskému sídlu poblíž Moskvy v městečku Akulinino včetně lesa, rybníku či řeky. Aktivisté hodnotu nemovitosti vyčíslili až na 100 milionů dolarů.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...