Nitky od oligarchy a šéfa ruských železnic, který po invazi na Krym nesmí vycestovat do USA či Austrálie, vedou i k nechvalným případům české privatizace a prostředí kolem exprezidenta Václava Klause. Tato linka se jmenuje Camillus Braxator.
Privátní bankéř a právník se narodil jako Kamil Braxator na Slovensku, vystudoval práva. Zhruba od druhé poloviny 90. let se Braxatorovo jméno objevuje v souvislosti s několika velkými kauzami – zejména privatizací Mostecké uhelné či případem bývalého majitele fotbalové Sparty Petra Macha, od něhož vedou stopy i k lidem kolem exprezidenta Václava Klause.
Zakázka na výstavbu petrohradského přístavu
Braxator je ale v posledních letech skloňovaným jménem také v Rusku. Známý právník a protiputinovský aktivista Alexej Navalnyj, který loni dostal od soudu podmíněný trest a jehož bratr musí do vězení, ve svém rozsáhlém blogovém příspěvku v červenci 2013 napsal, že Braxatorova dcera Irena je majitelkou kyperské firmy Quetar Consultants. Ta se podle Navalného má podílet s Ruskými dráhami a petrohradským regionem na výstavbě multifunkčního přístavu v Petrohradě.
K tématu |
Jenže Quetar Consultants je také součástí klubka offshorových firem, jimž patří luxusní vila v Moskvě, kterou údajně obývá šéf ruských drah Vladimir Jakunin. Jinými slovy Navalnyj podezřívá Putinova stoupence z toho, že stojí za soukromými firmami, které získaly státní zakázku.
Tyto informace ruské dráhy označují za podvrh. Irenu Braxatorovou LN již dříve oslovily prostřednictvím facebookového profilu, ale dosud neodpověděla.
Sídlo, les, rybník i řeka. Stomilionový majetek?
Ruské protikorupční organizace (například The Foundation for Fighting Corruption) se dále podivují, jakým způsobem Jakunin přišel k bohatství a rozsáhlému majetku – například venkovskému sídlu poblíž Moskvy v městečku Akulinino včetně lesa, rybníku či řeky. Aktivisté hodnotu nemovitosti vyčíslili až na 100 milionů dolarů.