Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Země V4 se shodly na společném nákupu malorážné munice

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). | foto: ČTK

Praha Česko bude dál vést společný nákup munice v rámci zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) i poté, co předá předsednictví Polsku. Země se shodly na nákupu malorážné munice. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) to řekl po jednání se slovenským a maďarským protějškem a s náměstkem polského ministra obrany. Věří, že projekt by mohl být dokončen ještě letos. Nákup má být uskutečněn přes alianční agenturu NSPA.

Zasedání ministrů formálně uzavřelo české předsednictví V4. Polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka, který doprovází prezidenta Andrzeje Dudu na cestě ve Spojených státech, zastoupil náměstek Pawel Wožny.

O tom, že by země V4 mohly společně nakupovat munici pro své armády, hovořil Metnar v září po společném zasedání v Ostravě. Ve středu ministr uvedl, že země v projektu významně pokročily. „Našli jsme společný průsečík, bude se jednat o malorážnou munici, kde v rámci V4 panuje shoda. V současné době diskutujeme množství, kolik ta daná země bude potřebovat jednotlivých druhů,“ řekl. „Naší ambicí je tuto dohodu dotáhnout do konce letošního roku a i podepsat smlouvu na tyto nákupy,“ dodal.

Podle slovenského ministra Jaroslava Nadě je možné spolupracovat i na dalších modernizačních projektech, například na modernizaci tanků T-72. Slovensko podle něj také komunikuje s ČR o možném společném působení ve výcvikové misi EU v Mali, v níž Česká republika převzala velení. Společně by měly země V4 postupovat také v debatách o rozdělování peněz z evropského obranného fondu, dodal Naď.

Ministři také hovořili o sestavení dalšího bojového uskupení zemí visegrádské čtyřky v rámci EU BG, jež by měla být schopna pohotovosti v prvním pololetí roku 2023. Za Česko by se mělo zapojit 300 až 600 vojáků, řekl Metnar.

Bojové uskupení (BG) EU je vojenská jednotka, kterou má k dispozici vedení EU. Na vytvoření takzvané EU Battlegroup se vždy dohodne několik evropských států. Jednotlivá uskupení se střídají v pohotovosti po šesti měsících a EU je může v případě potřeby nasadit kdekoli do 6000 kilometrů od Bruselu. Tento formát evropské obrany existuje od roku 2007. Podle Metnara se diskutuje o prodloužení pohotovosti na rok, ale zatím nepanuje shoda.

Ministři si také předsevzali, že zaktualizují východiska obranné spolupráce v nové dlouhodobé vizi, protože předešlý dokument byl nezměněn od roku 2014. Za důležitý strategický dokument a základ pro polské předsednictví V4 jej považuje náměstek polského ministra Wožny.

Maďarský ministr Tibor Benkö uvítal myšlenku rozšiřování spolupráce zemí V4 s dalšími, například s Francií, Německem, Velkou Británií a USA. Zmínil také, že by se země V4 neměly soustředit pouze na výzkum a vývoj v obranném průmyslu a na nové hrozby, ale měly by i udržovat schopnost působení proti konvenčním hrozbám.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!