26. června 2017 11:22, aktualizováno  11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřel bývalý ministr školství a školský ombudsman Eduard Zeman

Zemřel bývalý ministr škoství a školský ombudsman Eduard Zeman (na snímku z 28.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřel bývalý ministr škoství a školský ombudsman Eduard Zeman (na snímku z 28.... | foto: ČTK

PRAHA Zemřel bývalý ministr školství ve vládě současného prezidenta Miloše Zemana a první školský ombudsman Eduard Zeman. Bylo mu 69 let. Informaci potvrdil předseda Strany práv občanů Jan Veleba, členem strany Zeman v minulosti byl.

„Eduard Zeman zemřel v neděli večer v nemocnici. Zhruba půl roku bojoval s rakovinou. Pohřeb se podle rodiny uskuteční tuto sobotu v Českých Budějovicích,“ řekl v pondělí šéf Jazzové sekce Karel Srp rádiu Frekvence 1.

Zeman byl v 90. letech a počátkem století poslanec České národní rady a Poslanecké sněmovny za ČSSD. V letech 1998 až 2002 vedl ministerstvo školství. Během svého působení v této funkci na sebe upozornil například návrhem na postupné zrušení víceletých gymnázií.

Dvakrát neúspěšně kandidoval do Senátu. Poprvé v roce 2006 a podruhé v roce 2010. Byl jedním ze zakládajících členů Strany práv občanů - zemanovců a také předsedou občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

„Nejsou to ani dva týdny, kdy pan prezident telefonicky hovořil s E. Zemanem, aby ho povzbudil. V pondělí přišla smutná zpráva. Čest jeho památce!“ napsal na twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Upřímnou soustrast tam rodině vyjádřilo také ministerstvo školství.

Eduard Zeman

Ministerský úřad Zeman zastával čtyři roky, a to v letech 1998 až 2002 za vlády premiéra Miloše Zemana (tehdy ČSSD). Během jeho funkčního období byly hlavními tématy nízké platy v resortu, nedostatek peněz na investice, změny v systému, jež souvisely s reformou veřejné správy, nový školský zákon nebo redukce školské sítě.

Za Zemanova působení vzbudila diskuse zejména zakázka na akci Internet do škol, kterou ministerstvo zadalo jediné firmě. Úředníci se tehdy odvolali na časovou tíseň. Později se ukázalo, že resort v projektu za sedm miliard nevýhodně investoval a plnění smluv nekontroloval. Podezření ze zmanipulování soutěže a korupce se ale nepotvrdilo.

Do ČSSD Zeman vstoupil v roce 1990 a v jejích řadách setrval až do roku 2009, kdy se na podzim stal členem přípravného výboru a později mluvčím Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). Byl výrazným podporovatelem kandidatury Miloše Zemana na prezidenta.

V poslední době se exministr věnoval práci prvního školského ombudsmana, kterým byl v letech 2014 až 2016. Jeho úkolem bylo řešit stížnosti, kterými se nemůže zabývat ministerstvo, ani Česká školní inspekce. Tématem byla například šikana ve školách.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz