Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Bylo mu 72 let

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) při natáčení novoročního projevu 1. ledna 2020 v Praze. foto: ČTK

Aktualizujeme
Praha - Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Dlouholetý primátor Teplic a senátor za ODS byl od roku 2018 předsedou horní komory. S informací přišel server Novinky.cz. LN ji následně potvrdil Kuberův stranický kolega, senátor Miloš Vystrčil. Uvedl, že si na žádné zdravotní problémy v posledních dnech nestěžoval.
  12:36aktualizováno  17:51

Příčinou úmrtí byly náhlé zdravotní problémy, sdělila senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Kuberu dopoledne postihla nevolnost v jeho senátorské kanceláři v Teplicích. Pro LN dále uvedla, že politik zemřel v pondělí dopoledne.

Podle informací serveru Novinky.cz se Kuberovi udělalo nevolno v neděli, když jel autem do kanceláře, byl převezen nejprve do nemocnice v Teplicích, odkud byl přemístěn do Ústí nad Labem, kde zemřel.

Teplice jako Kuberaland, primátor velel městu 24 let. Co nechtěl, to neprošlo, vzpomíná kolega

Naposledy mohla veřejnost vidět Kuberu o víkendu, v sobotu se zúčastnil stranického kongresu ODS, na němž se volilo vedení strany.

Kubera proslul svými leckdy kontroverzními výroky, v nichž si nebral servítky. Kritický byl zejména vůči fungování EU, dotacím, feministkám nebo ekologickým hnutím.

Jaroslav Kubera byl dlouholetý primátor Teplic a od listopadu 2018 předseda...
Jiří Růžička přišel uctít památku zesnulého předsedy horní komory Jaroslava...

Byl senátorem a dlouholetým primátorem Teplic. V jejich čele stál od roku 1994 do roku 2018. Členem horní komory byl od roku 2000, od roku 2016 se podílel na jejím vedení nejprve jako místopředseda, od předloňského roku jako její předseda.

V roce 2017 zvažoval Kubera kandidaturu na prezidenta proti Miloši Zemanovi. Ve stejném roce získal roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman.

Kubera byl ženatý a má dvě dcery.

Na úmrtí reagovala řada politiků.

„Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,“ uvedl prezident Zeman.

„Byl to fajn chlap, úžasně vtipný člověk. Když se stal předsedou Senátu, tak to dostalo úplně jinou dynamiku. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé jeho rodině,“ napsal na Twitter premiér Andrej Babiš (ANO).

„Byl to autentický politik, poctivý chlap i skvělý a vtipný společník. Je mi to moc líto,“ pravil místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD).

„Jsou zprávy, které vás donutí se zastavit, ať děláte, co děláte. Zpráva o úmrtí předsedy senátu Jaroslava Kubery je jednou z nich. Kéž odpočívá v pokoji,“ konstatoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Je mi to moc líto. Tady se těžko hledají slova,“ reagoval na zprávu Miroslav Kalousek (TOP 09).

Lidé mohou soustrast k úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) vyjádřit zápisem do kondolenční knihy, která je umístěna v jedné z recepcí Valdštejnského paláce. Od úterního odpoledne do čtvrtka bude kondolenční kniha v hlavním sále paláce. ČTK to v pondělí oznámila ředitelka senátního odboru vnějších vztahů a služeb Pavlína Heřmánková.

Lidé mohou soustrast k úmrtí vyjádřit zápisem do kondolenční knihy, která je umístěna v jedné z recepcí Valdštejnského paláce.

Horní komora se chystá podle informací ČTK uspořádat také poslední rozloučení se svým předsedou. Jeho forma ani termín ale nebyly zatím stanoveny. Zrušeno bylo tradiční novoroční setkání senátorek a senátorů se zástupci médií, které se mělo konat v úterý.

Pietní místo v Teplicích

Před teplickým magistrátem v pondělí odpoledne vzniklo pietní místo k uctění památky někdejšího dlouholetého primátora a předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Lidé kondolují rodině. Primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) ČTK řekl, že bude iniciátorem vzniku i trvalého pietního místa, které by Kuberu připomínalo.

Obyvatelé Teplic pokládali už odpoledne svíčky u hlavní budovy magistrátu. Za vstupem do úřadu je stůl s květinami, Kuberovou fotografií a kondolenční knihou. Pietní místo bude přístupné ve všední dny od 8:00 do 18:00.

Kubera patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Političtí pamětníci i souputníci oceňovali jeho humor, přímost a laskavost. Byl znám i svým odporem k byrokracii a kontroverzními výroky na adresu feministických či ekologických aktivistů.

Kubera, který by zhruba za měsíc slavil 73. narozeniny, stál téměř čtvrtstoletí v čele Teplic. Senátorem byl dvě desetiletí. Zemřel v pondělí po převozu do kardiocentra ústecké nemocnice. Byl tam přepraven poté, co ho v jeho teplické kanceláři postihly zdravotní potíže.

O pohřbu rozhodně rodina

O formě pohřbu předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) musí rozhodnout rodina, nabídka státních poct je ale na místě. Jako druhému nejvyššímu představiteli českého ústavního pořádku by mu státní pocty příslušely. V novodobé historii se nestalo, že by ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů. ČTK to řekli oslovení protokoláři.

Bývalí ředitelé hradního protokolu Miroslav Sklenář a Jindřich Forejt i současný šéf protokolu prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš se shodli, že rozhodnutí o podobě posledního rozloučení náleží Kuberově rodině. „Obecně lze samozřejmě říci, že když ve funkci zemře druhý nejvyšší ústavní činitel, stát se k tomu musí postavit čelem,“ poznamenal Sklenář. Stejně se vyjádřil i Forejt. „Byl to druhý muž této země, proto se mu podle mého názoru patří prokázat nejvyšší pocty,“ řekl.

Kuberu jsem považoval za svého přítele, řekl Zeman. Politici vyjadřují lítost nad smrtí šéfa Senátu

Současný ředitel hradního protokolu Kruliš zdůraznil, že by bylo z jeho strany velmi netaktní mluvit o podobě pohřbu předtím, než své rozhodnutí řekne rodina. Zdůraznil, že neexistuje „žádná chytrá kniha“, která by stanovila v podobných případech přesný postup. „Za posledních 30 let, co já pamatuju, taková situace nenastala. Musí se postupovat velmi citlivě,“ poznamenal. Rodina podle něj dostane informace o veškerých možnostech, které připadají v úvahu. Ona se poté rozhodne, které z nich zvolí. Rozhodnout se také může pro soukromý pohřeb. O státním pohřbu by musela rozhodnout vláda.

Sklenář podotkl, že podoba státního pohřbu není přesně stanovena. Formy poct si dokáže představit různé, a to od využití prostor Valdštejnského paláce až po vojenské pocty. Připomněl, že kromě předsedy Senátu byl Kubera i dlouholetým primátorem Teplic a významným členem ODS. Město i politická strana se proto podle něj budou pravděpodobně chtít na organizaci pohřbu také spolupodílet.

I Forejt zdůraznil, že zemřel druhý nejvyšší představitel ústavního pořádku, který by částečně zastupoval prezidenta, pokud by nebyl ve funkci. Jako možné pocty zmínil například smuteční zasedání dolní i horní komory Parlamentu či smuteční zasedání vlády, vojenské pocty nebo třeba vystavení jeho ostatků, aby se jim mohla poklonit veřejnost. Státní smutek by podle něj také předal informaci vnějšímu světu, že Česká republika přišla o jednoho ze svých čelních představitelů. I on zdůraznil, že ohledně podoby rozloučení s Kuberou záleží na dohodě s rodinou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!