Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kubera má nárok na státní pohřeb. Rodina se k němu ale zatím nekloní

Pietní místo připomínající zesnulého Jaroslava Kuberu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Zesnulý Jaroslav Kubera, druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi, má nárok na státní pohřeb. Lidovým novinám to potvrdily zdroje od nejvyšších ústavních činitelů. Rodina si ale takové rozloučení zatím zřejmě nepřeje.
  17:06

„Musíme respektovat přání rodiny a počkat, jak se rozhodne. S paní Kuberovou jsme v kontaktu. Podle současných informací to ale vypadá, že rodina si státní pohřeb nepřeje. Definitivní rozhodnutí však padne patrně během úterka,“ řekla LN v pondělí odpoledne mluvčí Senátu Sue Nguyen.

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Bylo mu 72 let

Pokud by ke státnímu pohřbu přece jen došlo, souhlasné usnesení musí přijmout i vláda. To by neměl být problém, státní pohřeb má podporu i premiéra Andreje Babiše (ANO). Na vládě se v pondělí za Kuberu držela minuta ticha.

V podobném duchu jako vláda se vyjadřovalo i okolí prezidenta Miloše Zemana. „Pan Kubera má určitě nárok na státní pohřeb. Byl čelním ústavním činitelem,“ řekl LN Rudolf Jindrák, šéf hradního zahraničního odboru. „Pan prezident by se s největší možnou pravděpodobností pietního aktu zúčastnil,“ dodal.

O smutečním rozloučení s předsedou Senátu budou v úterý odpoledne na půdě horní komory parlamentu jednat představitelé vlády, Hradu i Senátu.

Státní pohřeb je slavnostní pohřeb, kterým stát vyjadřuje nejvyšší pocty při úmrtí mimořádně významné osobnosti.

Kuberu jsem považoval za svého přítele, řekl Zeman. Politici vyjadřují lítost nad smrtí šéfa Senátu

O státním pohřbu obvykle rozhoduje parlament, vláda nebo nejvyšší ústavní činitelé. Samotnému obřadu zpravidla předchází veřejné vystavení rakve s čestnou stráží a smuteční průvod. „Senát státní pohřeb ještě nikdy nezažil,“ doplnila Sue Nguyen s tím, že v případnou přípravu pohřbu by neměl na starosti jen Senát. „Státní pohřeb přesahuje Senát, v případě jeho konání by do jeho organizace bylo zapojeno více složek,“ dodala.

Pohřeb obvykle doprovází vojenské pocty a další tradice z armádního prostředí. Při příležitosti úmrtí tak významné osobnosti také bývá vyhlašován státní smutek.

Prozatím posledním státním pohřbem, který Česko zažilo, bylo rozloučení s exprezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011.

Stát nicméně může vypravovat i jiné slavnostní pohřby, například pohřeb se státními poctami, vojenský nebo panovnický pohřeb. Pohřeb se státními poctami byl vypraven Otakaru Motejlovi v roce 2010 a Karlu Gottovi loni v říjnu.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat