Pátek 4. října 2024, svátek má František
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Václav Havel, statečný disident a první český prezident

Česko

  12:04aktualizováno  13:46
PRAHA - První prezident České republiky, dramatik a dlouholetý bojovník proti komunismu Václav Havel zemřel v neděli ráno. Bylo mu 75 let.

Václav Havel (5. října 1936 - 18. prosince 2011) foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ohlasy na Havlovo úmrtí z domova i ze zahraničí si přečtěte zde:

Dopoledne o smrti bývalého prezidenta informoval na sociální síti Facebook Vladimír Hanzel, který byl v letech 1990–2003 byl prezidentovým tajemníkem a ředitelem jeho sekretariátu. Zprávu Lidovým novinám potvrdila Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Havel zemřel ve spánku na své chatě v Hrádečku u Trutnova. „Dnes nás opustil Václav Havel. V jeho poslední chvíli s ním byla jeho manželka Dagmar a jedna ze sester boromejek, které se o něj také v posledních měsících staraly,“ uvedly v neděli po poledni stručně Havlovy oficiální internetové stránky.

Podle informací LN poslední týden Havel velmi zesláblý. Poslední dobou byl v časté péči svého osobního lékaře Tomáš Bouzka, jednou týdně za nemocným Havlem dojížděl takéfyzioterapeut Pavel Kolář.

Život Václava Havla na fotografiích

„Jeho odchod je velká škoda,“ řekl v České televizi premiér Petr Nečas. Exprezident měl respekt předsedy vlády a zaslouží si podle něj nevyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu.

„Odešla osobnost, která v posledních desetiletích nejvíce přispěla k formování veřejného prostoru. Pro mě osobně odešel člověk, který byl velmi důležitý pro můj život, zejména pak v sedmdesátých a osmdesátých letech,“ řekla LN Anna Šabatová, česká disidentka a bývalá zástupkyně ombudsmana.

Život Václava Havla

V Praze naposledy za dalajlamou

Havel se letos obtížně zotavoval z březnového zánětu dýchacích cest. V létě byl v ústraní doma v Praze, poslední měsíce trávil vesměs na své chalupě v Hrádečku u Trutnova.

Na čerstvém vzduchu a v klidu venkova bylo Havlovi lépe. V Praze se naposledy objevil minulý týden na schůzce s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Letos v říjnu bylo politikovi, dramatikovi, spisovateli a ochránci lidských práv 75 let. Havel měl dlouhodobé potíže s respiračním systémem, který byl oslaben častými záněty, dřívějším kouřením a také rakovinou, kvůli níž mu lékaři před lety odstranili půl pravé plíce.

Poslední rozhovor pro Lidové noviny

Havel trpěl i jinými zdravotními potížemi, jako je třeba srdeční arytmie. Několikrát byl ohrožen na životě, bylo to kvůli potížím s plícemi a kvůli proděravění tlustého střeva.

Havel a Česká republika

Před rokem 1989 byl Havel hlavním symbolem protikomunistické opozice, pád komunistického režimu ho vynesl až na Pražský hrad, kde setrval více než 12 let.

Ikonou boje za svobodu a demokracii zůstal Havel ve světě navzdory tomu, že v Česku jeho popularita v době jeho prezidentování spíše klesala. Opakovaně byl navržen na Nobelovu cenu míru, síla jeho osobnosti napomohla vstupu ČR do NATO.

"Prezident Havel učinil český národ hrdým. Pro mnoho lidí na celém světě znamená slovo 'Havel' a 'Čech' jedno a totéž. Havel položil Prahu a Českou republiku na mapu doby po studené válce," prohlásila o něm bývalá ministryně zahraničních věcí USA a česká rodačka Madeleine Albrightová.

V úřadu prezidenta Havel zboural mnohá dosavadní tabu, jeho koncept takzvané nepolitické politiky však měl řadu kritiků. Pražský hrad po nástupu do funkce změnil k nepoznání, otevřel ho veřejnosti i světu a vrátil mu ztracenou důležitost.

Mnohým však tehdy vadila jeho údajná tolerance k bývalým komunistům a také rozsáhlá amnestie vězňů odsouzených za bývalého režimu.

Autor: