28. ledna 2017 11:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ženy a Charta 77. Jejich role nebyla dodnes doceněna ani popsána

„Zjištění režimu dne a ustanovení styků.“ Takový byl cíl akce s krycím názvem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Zjištění režimu dne a ustanovení styků.“ Takový byl cíl akce s krycím názvem... | foto: Archiv bezpečnostních složek

PRAHA Na první pohled by se mohlo zdát, že se ženy do aktivit Charty 77 zapojovaly méně výrazně. Pohled druhý ale nabízí vrstevnatější obraz. Ženy tvořily třetinu mluvčích Charty, což byla jedna z nejviditelnějších a nejpostihovanějších pozic. Tvořily i třetinu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který vznikl rok po Chartě s cílem dokumentovat a podávat svědectví o politicky motivovaném pronásledování.

Jak říká v dokumentu Dějiny na vlastní kůži (2013) Petruška Šustrová, ženy stejně jako muži koncipovaly dokumenty, přepisovaly texty na stroji, editovaly je, dělaly kurýry a texty šířily. Jiřina Šiklová pak argumentuje, že přepisování a distribuce vystavovaly ženy vyššímu riziku, neboť – na rozdíl od obsahu textů – naplňovaly § 98 trestního zákona o podvracení republiky a jejího socialistického zřízení. Zároveň na rozdíl od podpisu dokumentů, o kterém se mnohdy vědělo v zahraničí, měla tato činnost nulovou publicitu, a tudíž ve své anonymitě nemohla poskytovat ochranu. Že by ženy dělaly nějaké pomocné práce pro aktivity mužů, odmítala i Věra Jirousová.

Pouze jeden z nás

Samotný počet signatářek Charty 77 nutně nevypovídá o zapojení žen do její činnosti, tak argumentuje Petr Blažek v textu Ženy v disentu. Rodiny totiž často dělaly rozhodnutí o tom, že podepíše pouze jeden z partnerů – podpis znamenal vyhazov z práce, případně uvěznění. Na druhém partnerovi – nebo přesněji partnerce – tak často ležela odpovědnost za zajištění chodu rodiny i rodinného příjmu.

Odpovědnost žen za rodinu se projevovala i v jiných dimenzích: ve vzájemné výpomoci při hlídání dětí, zejména když byl druhý partner ve vězení, nebo v domluvách o tom, kdo by si v případě vazby vzal děti k sobě. V tomto ohledu se projevovala větší zranitelnost žen, neboť výhrůžky sociálkou a odebráním dětí byly směrovány spíše na disidentky. Ohrožení dětí tak bylo druhým důvodem, proč někdy podepsal pouze jeden z partnerské dvojice. Ve velkém ohrožení se tak potenciálně nacházely zejména signatářky samoživitelky.

CHARTA 77
Linková Marcela

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz