Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Ženy a Charta 77. Jejich role nebyla dodnes doceněna ani popsána

Česko

  11:52
PRAHA - Na první pohled by se mohlo zdát, že se ženy do aktivit Charty 77 zapojovaly méně výrazně. Pohled druhý ale nabízí vrstevnatější obraz. Ženy tvořily třetinu mluvčích Charty, což byla jedna z nejviditelnějších a nejpostihovanějších pozic. Tvořily i třetinu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který vznikl rok po Chartě s cílem dokumentovat a podávat svědectví o politicky motivovaném pronásledování.

„Zjištění režimu dne a ustanovení styků.“ Takový byl cíl akce s krycím názvem Baletka, v jejímž rámci StB v roce 1983 sledovala chartistku Janu Sternovou. Ta po válce strávené v internačním táboře tančila v Národním divadle, od ledna 1984 do ledna 1985 byla mluvčí Charty 77. foto: Archiv bezpečnostních složek

Jak říká v dokumentu Dějiny na vlastní kůži (2013) Petruška Šustrová, ženy stejně jako muži koncipovaly dokumenty, přepisovaly texty na stroji, editovaly je, dělaly kurýry a texty šířily. Jiřina Šiklová pak argumentuje, že přepisování a distribuce vystavovaly ženy vyššímu riziku, neboť – na rozdíl od obsahu textů – naplňovaly § 98 trestního zákona o podvracení republiky a jejího socialistického zřízení. Zároveň na rozdíl od podpisu dokumentů, o kterém se mnohdy vědělo v zahraničí, měla tato činnost nulovou publicitu, a tudíž ve své anonymitě nemohla poskytovat ochranu. Že by ženy dělaly nějaké pomocné práce pro aktivity mužů, odmítala i Věra Jirousová.

Pouze jeden z nás

Samotný počet signatářek Charty 77 nutně nevypovídá o zapojení žen do její činnosti, tak argumentuje Petr Blažek v textu Ženy v disentu. Rodiny totiž často dělaly rozhodnutí o tom, že podepíše pouze jeden z partnerů – podpis znamenal vyhazov z práce, případně uvěznění. Na druhém partnerovi – nebo přesněji partnerce – tak často ležela odpovědnost za zajištění chodu rodiny i rodinného příjmu.

Odpovědnost žen za rodinu se projevovala i v jiných dimenzích: ve vzájemné výpomoci při hlídání dětí, zejména když byl druhý partner ve vězení, nebo v domluvách o tom, kdo by si v případě vazby vzal děti k sobě. V tomto ohledu se projevovala větší zranitelnost žen, neboť výhrůžky sociálkou a odebráním dětí byly směrovány spíše na disidentky. Ohrožení dětí tak bylo druhým důvodem, proč někdy podepsal pouze jeden z partnerské dvojice. Ve velkém ohrožení se tak potenciálně nacházely zejména signatářky samoživitelky.

CHARTA 77
Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...