Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ženy se do registrovaného partnerství nehrnou, jsou opatrnější

Česko

  11:54
PRAHA - Možnost vstoupit do registrovaného partnerství mají homosexuální páry přes čtyři roky. Od té doby se k tomuto kroku rozhodlo přes tisíc párů.

Účastnice Queer Parade v Brně. foto: Lidové noviny

Loňský rok skončil magickým číslem 1111. Tedy alespoň v případech registrovaných partnerství. Právě tolik jich totiž bylo za čtyři a půl roku fungování svazku pro homosexuální páry uzavřeno.
Největší boom byl logicky hned po zavedení v roce 2006. Od té doby sice počty ročně trochu klesly, ale i tak jich je každý rok uzavřeno kolem dvou set.

Ze začátku do registrovaného partnerství vstupovali starší muži v dlouholetých vztazích, kteří na tuto možnost dlouho čekali a berou ji jako satisfakci. Pak nastupovala střední generace. Všeobecně, i v zahraničí, se mladí lidé do tohoto svazku příliš brzy nehrnou.

"Nejmladšímu muži, který do partnerství vstoupil, bylo osmnáct let, nejstaršímu osmdesát tři. Ten si vzal svého o pětadvacet let mladšího partnera, se kterým žil přes dvacet let," vyjmenoval dlouholetý předseda Gay iniciativy Jiří Hromada.

INFOGRAFIKA: Registrované partnerství
INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

V počtech uzavřených partnerství ale Česká republika za dalšími evropskými státy, kde mají homosexuální páry možnost uzavřít partnerství, nijak nepokulhává. Podobné je to například i v Nizozemsku.

Paradoxem se může zdát, že do tohoto svazku vstupují častěji muži než ženy. "Lesbické ženy se před rokem 1989 dost vdávaly a zakládaly rodiny, přestože měly nějaké přítelkyně. Uměly si vytvořit vztah a soužití bez tohoto institutu. Ani tenkrát se totiž společnost nedívala na soužití žen tolik skrz prsty," vysvětluje Hromada.

Navíc lesbických dvojic není tolik jako homosexuálních mužů. Ženy pak také častěji přistupují k uzavření tohoto svazku s větší opatrností.

Praha vede v počtu uzavřených partnerství

Ze všech 1111 uzavřených registrovaných partnerství bylo 995 párů české národnosti. Ve 119 případech byl jeden z partnerů cizinec. Nejčastěji slovenské, italské, norské či ruské národnosti.
Pomyslnému žebříčku v počtu uzavřených svazků kraluje Praha.

Čtyři roky v platnosti

Zákon o registrovaném partnerství platí od 1. července 2006. Jako první vstoupili do svazku po sedmi letech společného života tehdy šestadvacetiletý kuchař Josef a dvaačtyřicetiletý železničář Karel.

Tady jich bylo uzavřeno dohromady 364. Na druhém místě je Jihomoravský kraj se 118 případy a pak je Středočeský kraj. Tam bylo od roku 2006 "oddáno" 113 párů.

V posledním roce ale vzrostl zájem i v kraji Vysočina a Zlínském, které jsou jinak na chvostu statistik. Nepříliš pozitivní prvenství v zániku vztahů si dlouhodobě ponechává Moravskoslezský kraj. Dohromady zde ukončilo vztah třináct dvojic. Následuje ho pak Středočeský kraj s deseti dvojicemi a Praha s osmi.

Ve většině případů si partneři ponechávají své příjmení. Například ale v Hradci Králové si sedm lidí vzalo příjmení druhého partnera. Nejčastěji se k tomu rozhodly ženy.