26. prosince 2011 15:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zima do konce týdne nepřijde. Bude pršet

Počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Přestože školáci mají v těchto dnech vánoční prázdniny, počasí venku na mnoha místech zimu příliš nepřipomíná a do konce týdne se to příliš nezmění. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude většinou zataženo, teploty spíše nad nulou a výjimkou nebude ani mrholení. Ochlazení a případně i sníh očekávají meteorologové až s příchodem víkendu.

Jak je na horách

  • Jeseníky zasáhla tradiční vánoční obleva, je tam od 25 do 60 cm sněhu, návštěvnost je průměrná.
  • Podobné jsou podmínky např. v Beskydech - leží tam do 40 cm sněhu, podmínky pro běžecké lyžování jsou také omezené, sníh je vlhký.
  • Na Vysočině leží sice dostatek technického sněhu, vánoční lyžování sem ale přilákalo jen málo návštěvníků.
  • Největší lyžařská střediska na jihu Čech, na Lipně a Zadově, navštívilo během Vánoc několik stovek lyžařů. Na sjezdovkách leží 20-40 cm technického sněhu. Ani teploty mírně nad nulou lyžařské podmínky neohrozily.
  • Ve středních Čechách se lyžuje pouze na sjezdovce v Chotouni u Prahy, uzavřen zůstal největší lyžařský areál Monínec.
  • Krkonoše dnes navštívily tisíce lyžařů. Teploty se tam pohybovaly mírně nad nulou, lyžovalo se na mokrém sněhu. V následujících dnech se očekává ochlazení a sněžení.

"Od jihu bude do střední Evropy zasahovat mohutná tlaková výše a kolem ní k nám bude proudit teplejší vzduch od západu. Během středy bude tlaková výše slábnout a přes západní Evropu bude postupovat studená fronta, která ve čtvrtek přejde přes naše území k východu. Za ní k nám začne proudit studený vzduch od severozápadu," zní předpověď.

Během úterý má být až devět stupňů Celsia, na horách kolem tří stupňů. Postupně se ale má ochlazovat, na pátek už předpověď hlásí nejvyšší denní teploty nula až čtyři stupně Celsia. O víkendu by se mělo ještě ochladit a teploty mohou i v nižších polohách přes den klesnout pod nulu.

Lidé by se v první polovině týdne měli připravit na mrholení nebo slabý déšť, který na některých místech může přimrzat. Během čtvrtka by se už mělo ve vyšších polohách objevit sněžení, v dalších dnech lze sníh čekat i v níže položených místech.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz