Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. dubna 2016 9:38, aktualizováno  14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žít Brno trvá na primátorovi Vokřálovi, do koalice bez ANO nepůjde

Lídři stran - Petr Vokřál - ANO, Klára Liptáková - KDU-ČSL, Jana Drápalová -... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídři stran - Petr Vokřál - ANO, Klára Liptáková - KDU-ČSL, Jana Drápalová -... | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO Hnutí ANO v Brně považuje koaliční smlouvu mezi ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených za platnou. Novinářům to v pondělí řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Podle něj nebyla doručena žádná výpověď koaliční smlouvy. Lidovci považují koaliční spolupráci za ukončenou a odůvodňují to tím, že ANO jednalo o nové možné koalici s opozicí za jejich zády. Koaliční smlouvu považují za platnou také zelení a rozpadem koalice si nejsou jistí ani členové Žít Brno.

„Koaliční smlouva se nerozvazuje tím, že se to řekne v médiích nebo to řekne někdo někomu na ulici. A žádná výpověď nebyla doručená,“ řekl Vokřál. Podle něj pro hnutí koaliční smlouva bude platit do doby, než ji někdo písemně vypoví.

Matěj Hollan za Žít Brno prohlásil, že hnutí nepůjde v Brně do žádné koalice bez ANO. Žít Brno trvá na tom, aby zůstal primátorem Vokřál a aby nebyl v koalici zapojený bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD). Hnutí Žít Brno chce stále prosazovat sociální bydlení a kulturní projekty.

Hollan řekl, že zatím neví, co dohoda lidovců se sociální demokracií znamená. „Je těžké vyjadřovat se, co bude, protože nevíme, co lidovci chtějí dělat. Budou na úterním zastupitelstvu sedět v radě, odstoupí z ní nebo nás odvolají? Určitě to nebude odvolání hlasy ANO, Žít Brno nebo Strany zelených. Museli by to udělat lidovci například s opozičními komunisty,“ uvedl Hollan.

Koalice měla problémy už před půl rokem

Podle něj je jedna věc prohlášení a druhá věc skutečnost. „Jedna věc je prohlásit, že koalice neplatí, ale pokud bude i po zítřejším (úterním) zastupitelstvu pokračovat rada, koalice stále platí,“ řekl Hollan. Na jednání o nové koalici je ochotný přistoupit za dodržení tří podmínek, a to že zůstane Vokřál primátorem, že se nebude zapojovat Onderka, proti kterému Žít Brno v minulosti kriticky vystupovalo a kvůli němu vstoupilo do politiky, a že se zachovají programové body jako zavedení sociálního bydlení nebo kulturní projekty, jako je například výstavba Janáčkova kulturního centra.

Koalice měla problémy už před půl rokem, situaci ale ustála. Minulý týden se však objevily zprávy o jednání ANO s Žít Brno o nové možné koalici s ČSSD. ANO to zdůvodnilo tím, že nemůže v současné koalici prosadit některé své body. Lidovci to považovali za popření koaliční smlouvy, a proto také začali jednat o koalici. S ČSSD se dohodli na vytvoření nové, přičemž chtějí oslovit hnutí ANO a další potenciální partnery kromě KSČM.

Hnutí ANO má v zastupitelstvu 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a lidovci shodně po sedmi, ODS pět, zelení, komunisté a TOP 09 má po čtyřech hlasech, poslední mandát má nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale už jeho členem není.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

V. Grycz boj o veřejné prachy je krutý. 14:15 11.4.2016
J. Polanecký Ano, žijte Brno... 11:34 11.4.2016