Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko do nejvyššího stupně PES přejde v neděli, řekl Blatný. Zavřou se některé obchody, vláda omezí i sortiment

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to schválila vláda. Blatný po zasedání kabinetu novinářům řekl, že do 27. prosince budou fungovat aktuální pravidla. Platnost přísnějších opatření je zatím nastavena do 10. ledna, kabinet se předtím sejde a vyhodnotí, zda budou dál potřeba.
  9:56aktualizováno  16:53

Kabinet umožnil prodej na Štědrý den dopoledne. O svátcích budou mít výjimku ze zákazu provozu i půjčovny a servisy sportovního vybavení, lyžařské školy, infocentra, parkoviště v lyžařských areálech a provozovatelé vleků. Vláda dala také výjimku ze zákazu nočního vycházení účastníkům půlnoční mše 24. prosince, a to do 02:00. Obchody, které mohou po 27. prosinci být v provozu, smějí otevřít i v neděli. Kabinet chce ale jinak počet výjimek minimalizovat. Blatný lidi mimo jiné vybídl, aby oslavili Silvestr v rodinném kruhu.

Školy budou od 4. ledna fungovat v nejvyšším stupni PES. Do lavic usednou jen žáci 1. a 2. tříd

Blatný posun ze čtvrtého do pátého stupně navrhl kvůli vývoji epidemie covidu-19 v posledních dnech. Podle modelů by bez nových opatření přibývalo na přelomu roku asi 15 000 potvrzených případů nákazy koronavirem denně a v nemocnicích by bylo 7000 lidí, vysvětlil. Opatření by měla zajistit, že bude diagnostikováno maximálně 11 000 až 12 000 denně a v nemocnici bude mezi 4000 a 5000 lidmi, dodal ministr.

Účinnost opatření je zatím nastavena do 10. ledna. Kabinet se podle Blatného předtím sejde a vyhodnotí, s jakými opatřeními pokračovat dál. „Vláda rozhodne, jestli je situace taková, že je možno pátý stupeň ukončit, nebo jestli taková není, a budeme muset postupovat jiným způsobem,“ řekl.

Prodejny budou prodávat jen nezbytné zboží

Pátý stupeň PES znamená oproti čtvrté úrovni omezení shromažďování ze šesti osob na dvě a prodloužení zákazu nočního vycházení o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Ve stejnou dobu musí být také zavřená výdejní okénka restaurací. Úředníci by měli v pátém stupni pracovat hlavně z domova a vyřizovat jen nezbytnou agendu. Osobně docházet budou po vánočních prázdninách do škol jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřené mají pak zůstat už pouze mateřské a speciální školy.

Ve čtvrtém i pátém stupni se počítá jen s nákupy základních potřeb a výdejem zboží objednaného přes internet. Provozovny služeb mají mít zavřeno kompletně. Nyní ve čtvrtém stupni platila předvánoční výjimka a otevřeny byly jak služby, tak obchody. Blatný dnes řekl, že velké supermarkety budou smět nabízet jen zboží, které je dostupné v otevřených malých obchodech, další nikoliv. „Velký řetězec nebude moci prodávat to, co nepatří k artiklům, které jsou vyjmenované a nezbytně potřebné,“ uvedl.

Ministerstvo připravuje program kompenzací pro všechny zasažené provozy, uvedl Havlíček

V případě bohoslužeb je v pátém stupni možné využít desetinu míst k sezení, ve čtvrtém je to pětina. „Nově byl povolen hromadný zpěv za podmínky, že zpěváci nebo sbor budou oddělení od ostatních účastníků shromáždění, aby bylo zabráněno šíření kapének,“ uvedl v tiskové zprávě úřad vlády. Svateb a pohřbů se smí účastnit nejvýše 15 místo 20 osob. Od neděle se zastaví také provoz lyžařských vleků. Blatný novinářům řekl, že režim návštěv v sociálních zařízeních zůstane stejný, budou možné s negativním testem.

Opatření v Česku po zavedení protiepidemického systému PES odpovídala pátému stupni, skóre ale čtvrtému, takže byla omezení zmírněna na čtvrtou úroveň od 23. listopadu. Od 3. prosince pak Česko postoupilo do třetího stupně pravidel. Kvůli zhoršování situace se však od 18. prosince vrátila opatření určená pro čtvrtý stupeň.

Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá pátému stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Ke dnešku stoupl index ze 76 na 81 bodů.

Jaké prodejny smí zůstat otevřené:

Potraviny, čerpací stanice, potřeby pro auta, myčky aut, servis a oprava, odtahy a odstraňování škod, hygienické potřeby a drogerie, léky a zdravotnické prostředky, optiky a prodejny brýlí a kontaktních čoček, zverimexy, potřeby a krmivo pro zvířata, prodej novin a časopisů a tabáku, květinářství a prodej pietního zboží, pohřební služby a kamenictví, domácí potřeby a železářství (vyjma nábytku, koberců či podlahových krytin), opravny bílé elektroniky, zásilkové služby, prodej zbraní a střeliva.

(Všechny vyjmenované druhy zboží mohou prodávat i supermarkety)

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...