Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policisté nebudou číhat v lese na cyklistu, ujišťuje Hamáček. Chce jim ale umožnit pokutování na místě

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vystoupil 1. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání krizového štábu, který projednával další opatření v boji proti šíření nového typu koronaviru. foto: ČTK

Praha - Poprvé pod vedením vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se ve středu sešel Ústřední krizový štáb. Zabýval se dalšími kroky v boji proti šíření nového typu koronaviru. Hamáček v čele krizového štábu v pondělí vystřídal náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který dostal na starost řízení projektu inteligentní karantény.
  13:30

Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Po jednání štábu to novinářům řekl jeho předseda ministr vnitra Jan Hamáček. Nouzový stav podle něj neovlivní případné rozvolňování vládních nařízení v případě, že by k tomu situace směřovala.

Kabinet by měl návrh na prodloužení nouzového stavu projednat ve středu odpoledne. Následně musí toto opatření schválit Sněmovna. Zabývat by se tím měla příští týden. Vláda může vyhlásit nouzový stav nejvýše na měsíc, Česko je v něm od čtvrtka 12. března od 14:00.

Ústřední krizový štáb se poprvé sešel i se zástupci opozičních parlamentních stran. Jsou to poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) a ekonom Filip Matějka. Podle Hamáčka se ukázalo, že je štáb schopen i s nimi věcně řešit problémy.

Ve štábu se ve středu ustavil také poradní tým ekonomů, který se bude zabývat i dlouhodobými dopady omezení v souvislosti s nákazou koronavirem na společnost.  Povede ho ekonom Jan Švejnar.

Za první úkoly v čele štábu si Hamáček stanovil pokračování dodávek ochranných pomůcek a řešení situace v domovech seniorů, kteří jsou nejzranitelnější skupinou. Vedení krizového štábu v úterý vytvořilo několik pracovních skupin - vznikly týmy pro distribuci a nákup ochranných prostředků, mediální a zdravotní skupina či skupina, která bude řešit dopady omezení. Do zajištění ochranných pomůcek chce Hamáček zapojit i domácí výrobce, dosud jich stát většinu zajišťuje dovozem z Číny.

Pokuty na místě

Ústřední krizový štáb navrhne také vládě změnu zákona, na jejímž základě by policisté a strážníci mohli ukládat lidem na místě pokuty za porušení vládních nařízení zavedených kvůli nákaze novým koronavirem. V současné době se podle něj musí veškeré delikty řešit ve správním řízení.

Policisté by podle Hamáčka měli mít možnost na místě pokutovat lidi, kteří se například budou ve větším počtu scházet na veřejnosti nebo nebudou mít na veřejných místech zakrytá ústa a nos. Pokuty by měly být do výše 10 000 korun. V současnosti je vymahatelnost ve správních řízeních podle ministra velmi problematická. Po případném schválení vládou musí návrh ještě projít parlamentem.

„V principu to znamená, že pokud bude skupina pěti lidí na zahrádce popíjet pivo, tak jim policista rozdá pokuty po 10 tisících. Policie ale nebude stát v lese, aby zkontrolovala osamělého cyklistu. Je to posílení policie, ale je to také posílení efektivity vymáhání,“ uvedl Hamáček.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.