Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odborníci čekají v polovině dubna 8 tisíc pacientů s Covid-19. Nemíříme italským scénářem, uvedl Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. foto: ČTK

Praha - Nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, si v Česku vyžádala život dalšího seniora. Počet úmrtí v nemocnicích na toto onemocnění tak stoupl na 32. Případů nákazy je ke středečnímu ránu 3330. Za úterý se zvýšil o 307. Testů bylo v úterý provedeno za jeden den dosud nejvíc, 6206. Vyléčených zůstává 45. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
  6:56aktualizováno  9:54

Nový zemřelý pacient se zařadil mezi úterních šest obětí nemoci. Polovina z nich byla z Prahy, po jednom z Olomouckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Ze všech 32 zemřelých tvoří téměř 90 procent senioři nad 60 let, víc než polovina úmrtí je v Praze.

Denní nárůst o 307 nemocných je druhý nejvyšší. Více pacientů přibylo jen minulý týden v pátek, konkrétně 373. Odhalených případů bývá obvykle víc, pokud se víc testuje, což se ukázalo také v úterý. Úterních 6206 testů převýšilo dosavadní denní maximum 5247 testů z minulého pátku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci řekl, že proti pondělku testů přibylo zhruba o tisíc. Celkem bylo dosud provedeno 55 017 testů včetně opakovaných u stejného člověka.

O možném dalším vývoji epidemie v České republice informoval ve středu ráno na tiskové konferenci Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Před týdnem očekával, že se Česko dostane na konci března na 3000 případů nákazy. První tři případy onemocnění české úřady oznámily 1. března.

Ve vážném stavu v nemocnici bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k úterý 70 lidí, počet hospitalizovaných přesáhl tři stovky. Zhruba čtvrtina lidí, kteří byli v nemocnici, se uzdravila nebo byli propuštěni do domácí péče.

Nejvíc nemocných je v Praze, téměř 900, následuje Středočeský kraj s více než 430 nakaženými. Nejméně, kolem stovky případů, mají Královéhradecký, Jihočeský a Liberecký kraj. V hlavním městě je nákaza také nejvíce rozšířená vzhledem k počtu obyvatel. Na 100 000 lidí zde připadá víc než 60 nemocných. Naopak nejméně je to v Jihomoravském kraji, kde je na 100 000 obyvatel méně než 16 případů.

V Česku se podle údajů hygienických stanic nakazilo 83 procent nemocných, zbytek v zahraničí, zejména v Rakousku a Itálii. Většinu nakažených stále tvoří muži, ale jejich podíl se snížil. Nejvíce lidí s nemocí COVID-19 je ve věku mezi 45 a 54 lety, téměř pětina. Na děti do 14 let připadá zhruba 5,5 procenta. Seniorů nad 65 let, kteří jsou považováni za koronavirem nejvíce ohroženou skupinu, je mezi nemocnými téměř 17 procent.

Denní nárůsty nových případů COVID-19 podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška souvisí s počtem testů. Hospitalizovaných přibývá pomaleji než nakažených. 

Nadprůměrný počet testů

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha neplatí, že ČR málo testuje. V mezinárodním srovnání je počet testů podle něj nadprůměrný. V úterý bylo přes 6200 testů, o 1000 více než v pondělí. Podíl pozitivních pacientů v celkovém počtu testů je 6,1 procenta a podle Vojtěcha v posledních dnech klesá.

Laboratoř pražské nemocnice Na Bulovce s robotem zvládne testovat až 400 vzorků...
Odběrné místo na testy na koronavirus v Nemocnici Na Bulovce.

Počet pacientů podle Vojtěcha bude dál růst. „Žádný stát není schopný epidemii zastavit ze dne na den. Rozhodně nemíříme italským nebo španělským scénářem,“ řekl. Nemocniční kapacity jsou podle něj schopné situaci zvládat. Na plicních ventilacích v nemocnicích je zhruba 60 lidí.

„Na rozdíl od jiných státu, které mají primárně zasaženou seniorní populaci, to tak v ČR není,“ řekl ministr. Podíl seniorů mezi nakaženými se podle něj nezvyšuje. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jde o zhruba 22 diagnostikovaných. „Předpokládám, že senioři jsou také relativně často testováni,“ řekl. Ve Španělsku a Itálii jde o více než polovinu.

Modely ÚZIS počítají s tím, že pokud zůstane mezi nakaženými seniorů zhruba pětina, bude jich zhruba 2750. Pokud by se podíl zvýšil na 40 procent, pozitivně testovaných nad 65 let by bylo zhruba 4000.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) však v úterý uvedla, že chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v domovech pro seniory rázně testovat na nákazu novým koronavirem v těchto zařízeních. O situaci bude ve středu jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany. Je podle ní třeba najít řešení pro případ, že se o nemocné v domovech nebude mít kdo starat.

Systém zvládne i 30 tisíc nemocných

V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů nemoci COVID-19. Na konci měsíce 14 200. Podíl nakažených seniorů může stoupnout zhruba na 40 procent. Novinářům to ve středu řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

„Všechny parametry se mohou hodně lišit a my se snažíme používat zlatý střed,“ řekl Dušek. S nasbíranými daty se podle něj modely budou postupně zpřesňovat. Modely ÚZIS vycházejí z reprodukčního čísla, tedy počtu lidí, kteří se průměrně nakazí od jednoho nemocného. Na konci března bylo v ČR odhadováno na 1,1, podle Duška se může pohybovat od 0,87 do 1,33. Do modelů podle něj také promlouvá inkubační doba a podíl pacientů, kteří nemoc prodělají bez příznaků, a zdravotnický systém je tak nezachytí. ÚZIS počítá asi s desetinou nakažených.

Podle Duška tak v optimistickém scénáři bude v polovině dubna 5600 případů nákazy novým koronavirem a na konci měsíce 7200. V případě horšího vývoje půjde o 12 300 případů v polovině měsíce a zhruba 30 000 na konci. „I toto číslo by český zdravotní systém měl zvládnout,“ řekl Dušek

Před týdnem statistici prezentovali, že nemocnice zvládnou 33 000 nakažených v případě, že do nemocnic bude muset asi desetina z nich. Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý ve středu řekl, že problémy by mohly nastat na hranici kolem 45 000 nakažených.

Nyní podle Duška stráví asi 13 procent nemocných část léčby v nemocnici, dosud jich bylo zhruba 400. Čtvrtina z nich potřebuje intenzivní péči. Lékařů intenzivní péče je v Česku asi 4000, sester 15 500. Lůžek na odděleních intenzivní péče (JIP) je kolem 4450, plicních ventilací je na nich 2080.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...