Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vláda tvrdě zpřísňuje opatření. Zavřít musí ZOO, bazény či posilovny, zastaví se i kulturní akce

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 23. září 2020 v Praze představil nová opatření proti šíření covidu-19. foto: ČTK

Praha - Od pondělí 12. října se na dva týdny zastaví kulturní akce, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula po jednání vlády. Zavřít se musí třeba divadla, kina, ale i zoologické zahrady. Také budou zrušeny veškeré profesionální a volnočasové aktivity sportovců. Některé již od pátku. Rovněž se omezí provoz úřadů. Opatření mají sloužit ke zpomalení šíření epidemie covidu.
  15:31aktualizováno  18:56

Do pondělí bude platit stávající režim, ve kterém mohou divadla hrát, ovšem bez přestávek na občerstvení. V jednom sále může být aktuálně maximálně 500 lidí s rouškami, stejně jako v kinosále. Nesmí se ale hrát opera a další představení s převahou zpěvu, zpívat se nesmí ani ve školách či v kroužcích nebo jiných spolcích.

Uzavření divadel a kin má podle Prymuly směřovat k omezení volnočasových aktivit lidí. Ve vnitřních prostorech obecně zůstane možnost aktivit jen do deseti lidí, v zevním prostředí v počtu 20 lidí, uvedl. Podle toho by tak bylo možné nadále navštěvovat třeba výstavy či muzea s dodržením tohoto limitu.

Od pondělí budou zakázány též návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a podobných historických a kulturních objektů. Zavřené do neděle 25. října budou muset být také hvězdárny a planetária. V přehledu nových omezení to na twitteru upřesnil Prymula.

Lidé z kultury ale upozorňují na to, že opatření vyhlašovaná vládou, která omezují provoz kulturních institucí a akcí, není jen omezením možností, jak trávit volný čas, ale pro mnohé to znamená ekonomické opatření, neboť kvůli nim mají ušlý zisk. „Opatření chápeme, ale škody budou pro všechny významné,“ sdělil šéf Národního divadla Jan Burian. Národnímu divadlu za uzavření scén v první vlně koronaviru chyběly výnosy 121,3 milionu korun.

Omezení sportu

Od pondělí budou také zrušeny veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců, venku smí sportovat nejvýš 20 osob. Již od tohoto pátku musí přerušit provoz posilovny, fitness centra, vnitřní bazény a koupaliště. Vyhlášená opatření mají trvat dva týdny.

Prymula řekl, že od pondělí bude možné hrát fotbal či tenis, ale pouze venku a do počtu 20 osob, který platí i v jiných oblastech. „Co se týká speciálních výjimek, je možnost sehrání mezistátních zápasů, ale bez diváků a v omezeném režimu,“ uvedl.

Sportovní utkání v Česku se od pondělí 5. října musí konat bez diváků. Na stadiony smějí sportovci, realizační týmy, personál zabezpečující utkání a média do počtu 130 lidí. Platnost opatření byla nastavena na dva týdny do neděle 18. října. Zákaz hromadných akcí se dosud nevztahoval na posilovny či akvaparky.

Výjimku by měly dostat české týmy v Evropské lize, která začne 22. října. Doma má hrát pražská Sparta a Liberec. „Kdyby tu bylo utkání Evropské ligy, tak udělíme výjimku na utkání, které proběhne a bude bez diváků,“ řekl Prymula. Otázkou je, zda obdobnou výjimku dostane i elitní tenisový turnaj WTA, který je naplánovaný na 19. až 25. října do Ostravy.

Prymula řekl, že do pondělí mohou aktuálně povolené soutěže „doběhnout“ podle původních plánů.  To by se mohlo týkat například fotbalové Evropské ligy. „Do neděle dobíhají soutěže podle původního schématu. Od pondělí dál budou zrušeny veškeré profesionální volnočasové aktivity, budou uzavřena vnitřní sportoviště. Ponechána jsou sportoviště zevní, kde lze sportovat v tom obecně platném počtu dvaceti osob,“ dodal Prymula.

Fitness centra a podobné podniky musí zavřít už půlnoci ze dneška na pátek. „Tyto služby jsou limitovány, protože tady dochází ke kontaktu,“ vysvětlil Prymula.

Úřady jen dva dny

Provoz úřadů se na příští dva týdny omezí na dva dny v týdnu. Pro veřejnost budou otevřené vždy na pět hodin, řekl Prymula. Také je to jedno z opatření, která mají omezit šíření koronaviru.

Prymula neupřesnil, v jaké dny by měli lidé na úřady přístup. Na jaře při první vlně epidemie, kdy bylo fungování úřadů rovněž omezeno, mohla veřejnost přicházet pouze v pondělí a ve středu. Otevírací doba byla vždy tříhodinová.

Vláda na jaře rovněž nabádala úřady, aby ve všech případech, kdy je to možné, nahradily osobní kontakt s občany písemnou, elektronickou nebo telefonickou formou. Úřady tehdy omezily služby na agendy bezpodmínečně nutné k zajišťování chodu veřejné správy.

Babiš nepřišel

Vláda o čtvrtečních koronavirových opatřeních rozhodla jednomyslně, prohlásil Prymula. Diskutovalo se o podrobnostech ohledně konkrétní podoby opatření, ale ministři nevetovali žádný z návrhů resortu, uvedl Prymula. Premiér Andrej Babiš (ANO) se oznamování opatření na tiskové konferenci nezúčastnil. Podle Prymuly je logické, že kroky kabinetu dorazili představit nejvíc zainteresovaní ministři.

Prymula řekl, že kabinet ANO a ČSSD rozhodoval jednomyslně. „Panovala shoda, probrali jsme různé technické detaily, ale nebyly na margo toho, že někdo nesouhlasil s vlastním principem,“ uvedl. Diskuse se podle něj týkala například toho, zda by se měly restaurace zavírat v 19:00 nebo 20:00 a podobně.

Kabinet nevetoval žádné z navrhovaných opatření. „Hledali jsme akceptovatelná opatření, která mají šanci nárůst zastavit. Mohou sice zasahovat do ekonomiky, ale jsou nutná, takže přijata byla,“ řekl Prymula. Nevystoupil proti nim podle něj žádný z členů vlády, ani premiér.

Babiš na jaře v televizním projevu řekl, že osobně odpovídá za všechna krizová opatření a bere na sebe plnou politickou odpovědnost. Opatření dnes představit nedorazil. Podle Prymuly je však logické, že kroky kabinetu po videokonferenci dorazil do Strakovy akademie prezentovat on s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). „Protože předkládáme naprosto zásadní opatření za naše resorty a ta byla přijata,“ řekl.

Vysoký nárůst

Nárůst počtu případů covidu v Česku podruhé v řadě překonal rekord. Po úterních skoro 4500 nově nakažených přibylo ve středu 5335 případů, což byl nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymulu je situace alarmující, vláda musí změnit strategii. Prymula to řekl po mimořádném jednání vlády. 

Od 1. března, kdy byly zaznamenány v České republice první případy nákazy koronavirem, potvrdily testy covid-19 u celkem 95.360 lidí. Více než polovina nakažených se z nemoci vyléčila, aktuálně je nemocných 43.764 lidí. Zemřelo již 829 lidí nakažených koronavirem.

Rekord v denním nárůstu počtu případů covidu-19 byl překonán během posledních dvou týdnů už čtyřikrát. Výrazně se zvyšuje i podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. Už v neděli se dostal na rekordních 23,74 procenta a hned v úterý byl nový rekord opět překonán, když podíl pozitivně testovaných dosáhl rovných 24 procent.

U většiny nakažených má covid-19 lehký průběh. Ačkoli je však podíl lidí, kteří po nákaze skončí v nemocnici, malý, i ten v posledních dnech stoupá. V úterý přesáhl čtyři procenta, vyšší byl naposledy koncem června.

Množství hospitalizovaných lidí s covidem-19 prudce stoupá, stejně jako počet zemřelých. Jen od začátku října stoupl počet hospitalizovaných podle posledních údajů ministerstva k úterý 6. října o polovinu na 1563. Ještě výraznější je nárůst množství lidí v nemocnicích v těžkém stavu, jejichž počet za říjen stoupl o více než tři čtvrtiny na 354. Počet úmrtí po nákaze koronavirem vzrostl za říjen zhruba o čtvrtinu na středečních 829.

Výběr z nových opatření proti covidu

Opatření platná od 9. října:

  • Od 9. října se na dva týdny uzavřou posilovny, fitness centra, vnitřní bazény či koupaliště.
  • Restaurace začnou po dobu dvou týdnů zavírat ve 20:00, u stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé, v jídelnách v obchodních centrech jen dva.

Opatření platná od 12. října:

  • Od 12. října budou kvůli epidemii koronaviru na dva týdny zrušeny veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců, venku smí sportovat nejvýš 20 osob. V příštích dvou týdnech se nemohou hrát domácí soutěže, organizované i neorganizované, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Výjimku mohu dostat jen mezistátní utkání a akce. To by se mohlo týkat například fotbalové Evropské ligy.
  • Zastaví se prakticky všechny kulturní akce, zavřít se musí například divadla, kina, ale také zoologické zahrady. Ve vnitřních prostorech obecně zůstane možnost aktivit jen do deseti lidí, v zevním prostředí v počtu 20 lidí, uvedl Prymula.
  • Zakázány budou také návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a podobných historických a kulturních objektů. Zavřené na dva týdny budou muset být také hvězdárny a planetária. Sníží se také limit pro účastníky náboženských akcí. Ty budou moci mít maximálně deset lidí, dosud na nich mohlo být až 100 lidí.
  • Vysoké školy v celé ČR přejdou na on-line výuku. Výjimka bude pro praktika pro zdravotníky. Stejně tak, s výjimkou pro praktickou výuku, přejdou na výuku on-line střední školy. Na druhém stupni základních škol se od pondělí bude dva týdny učit prezenčně polovina dětí. Ostatní budou mít výuku na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Střídání žáků se nebude vztahovat na žáky nižšího stupně víceletých gymnázií. Nové opatření se naopak bude týkat i základních uměleckých škol, které přejdou na výuku na dálku v celé ČR. Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministerstvo školství volno, a prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden.
  • Provoz úřadů se na příští dva týdny omezí na dva dny v týdnu. Pro veřejnost budou otevřené vždy na pět hodin.
  • V obchodních centrech budou muset podniky, ve kterých se stravuje, vypnout wi-fi.
  • V rámci nových opatření budou mít také lidé nakažení koronavirem možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko další nákazy v rodině. Tato izolace bude podle Prymuly dobrovolná, bude záležet na individuálním rozhodnutí.
Autoři: ,