Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zloděj otevřel přes osmdesát hrobek ve třech krajích. Kradl zlaté zuby

Česko

  15:32
DĚČÍN - Přes osmdesát hrobek v Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji vykradl podle policie jedenapadesátiletý recidivista z Litoměřic. Zaměřoval se na krádeže zlatých zubních náhrad, především ze starších, honosně vypadajících hrobek. Kriminalisté ho obvinili z hanobení lidských ostatků a poškozování cizí věci, soud ho poslal do vazby.

Recidivista ukradl zlaté zuby z více než osmdesáti hrobek. foto: ČTK

Muž podle policie hroby vykrádal od loňského podzimu do letošního července. První případ kriminalisté zaznamenali v Krásné Lípě na Děčínsku. Nejvíc vykradených hrobů, asi šedesát, bylo podle policejní mluvčí Petry Trypesové v Rumburku. 

Recidivista ukradl zlaté zuby z více než osmdesáti hrobek.
Hrobky otevíral v místech, kde předpokládal, že je hlava.

Hrobky otevíral v místech, kde předpokládal, že je hlava. Z ostatků pak kradl zubní zlato. „Nezáleželo mu na tom, jak velkou spoušť napáchá. Zaměřoval se na hrobky, které na první pohled vypadaly honosně,“ řekla v pátek Trypesová. 

Kolik zlata muž ukradl, policie zatím neví. „Není jasné, zda se všechny škody podaří dohledat, protože u řady z případů už nejsou pozůstalí. A ne všichni pozůstalí vědí, co přesně v hrobce bylo,“ dodala Trypesová. Zlato už kriminalisté nedohledali, předpokládají, že skončilo roztavené u překupníků.

V jedné z rakví byl i antrax

Muž při vykrádání hrobek často poškodil desky na náhrobcích i rakve. Dostat se uměl i do rakví s kovovým obalem, například z cínu. „Vnikal do nich mechanicky, žádnou techniku na to neměl,“ doplnila Trypesová. Kriminalisté na muže přišli díky silniční kontrole ze začátku letošního roku. Při prověřování případu zjistili, že se na Šluknovsku pohybuje recidivista, který byl za podobnou činnost už dříve odsouzen. Teď mu hrozí až tři roky vězení, soud ho poslal do vazby.

Policisté důrazně varují před jakýmkoli vnikáním do hrobek. Kromě možného porušení zákona může být prostředí v hrobce podle Trypesové i život ohrožující. „V jedné z nich byl zaznamenán i antrax. V hrobkách je dlouhodobě stabilní prostředí a není výjimečné, že v nich jsou i viry a bakterie nemocí, na které daný člověk zemřel,“ doplnila Trypesová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!