Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Vykrádání starých hrobů zaměstnává v Číně až 100 tisíc lidí

Magazín

  18:11
PEKING - Čínská policie zabavila značné množství ukradených artefaktů a pozatýkala více než 120 osob podezřelých ze zapojení do gangů vykradačů hrobů.

Historická díla se mohou po porušení atmosféry v nalezištích velmi rychle pokazit. Jako například barvy na terakotových bojovnících foto: wikipedia

Podle informací britského listu The Times je vylupování hrobů v Číně značně organizovaným a lukrativním průmyslovým odvětvím, do něhož je celkem zapojeno nejméně 100 tisíc lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Zátah, do něhož se zapojilo více než 800 policistů, pomohl zachránit zhruba 1300 předmětů vyrabovaných v posledních měsících ze starých hrobů v Šao-singu, části provincie Če-ťiang bohaté na dosud neodkryté hroby staré kolem 1800 let a pocházející z dynastie Ťin.

Jen desetina nálezů může být neporušených

Objevené předměty zahrnovaly například terakotové figurky, keramiku či velké bronzové zrcadlo. Podle odborníků měly ukradené artefakty skončit na mezinárodním černém trhu, kde jsou čínské historické předměty značně ceněné a obvykle se draží online.

Čínští historici a akademici uvádějí, že aktivity čínských vykradačů hrobů jsou tak intenzivní, že než se akademické obci podaří zajistit odpovídající výzkum, je 90procentní šance, že už bylo naleziště vykradeno - s největší pravděpodobností během posledních pěti let.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!