Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vykrádání starých hrobů zaměstnává v Číně až 100 tisíc lidí

Historická díla se mohou po porušení atmosféry v nalezištích velmi rychle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historická díla se mohou po porušení atmosféry v nalezištích velmi rychle... | foto: wikipedia

PEKING Čínská policie zabavila značné množství ukradených artefaktů a pozatýkala více než 120 osob podezřelých ze zapojení do gangů vykradačů hrobů.

Podle informací britského listu The Times je vylupování hrobů v Číně značně organizovaným a lukrativním průmyslovým odvětvím, do něhož je celkem zapojeno nejméně 100 tisíc lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Zátah, do něhož se zapojilo více než 800 policistů, pomohl zachránit zhruba 1300 předmětů vyrabovaných v posledních měsících ze starých hrobů v Šao-singu, části provincie Če-ťiang bohaté na dosud neodkryté hroby staré kolem 1800 let a pocházející z dynastie Ťin.

Jen desetina nálezů může být neporušených

Objevené předměty zahrnovaly například terakotové figurky, keramiku či velké bronzové zrcadlo. Podle odborníků měly ukradené artefakty skončit na mezinárodním černém trhu, kde jsou čínské historické předměty značně ceněné a obvykle se draží online.

Čínští historici a akademici uvádějí, že aktivity čínských vykradačů hrobů jsou tak intenzivní, že než se akademické obci podaří zajistit odpovídající výzkum, je 90procentní šance, že už bylo naleziště vykradeno - s největší pravděpodobností během posledních pěti let.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?