Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tým vědců Baťovy univerzity zkoumá v Číně boty terakotové armády

Věda

  15:30
ZLÍN - Vědeckovýzkumný tým děkana Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petra Hlaváčka v zkoumá v čínském městě Sien obuv terakotových vojáků. V konkurenci s německými specialisty a holandskými archeology česká skupina získala jako jediná povolení k sestupu do pitu, kde se vojáci nachází. Sdělil to mluvčí zlínské univerzity Štěpán Prachař.

Terakotová armáda foto: Lidovky.cz

Hlaváček se svým výzkumným týmem nezkoumá takzvanou terakotovou armádu poprvé. Mezinárodní projekt zaměřený na historii obouvání v Číně čeští vědci uskutečnili v letech 2005 až 2007.

Podle jejich výsledků boty vojáků byly pravděpodobně vyrobeny z usně a plsti, nikoliv z textilu. Vědci ovšem tehdy přístup k vojákům nedostali. Pracovali pouze s literárními údaji a s fotodokumentací, když vojsko mohli fotit z ochozů.

Císařovo vojsko

Vojsko vyrobené z terakoty, které bylo objeveno v čínské provincii Šen-si, dal zhotovit císař Čchin Š'-chuang-ti ve 3. století před naším letopočtem pro ochranu hrobky.

Počínaje rokem 1974 bylo vykopáno téměř 2000 válečníků, avšak odhaduje se, že jich je celkem na 7000.

Armáda se skládá převážně z vojáků, výjimkou ale nejsou ani sochy koní a válečných vozů. Většina soch je v mírně nadživotní velikosti, ale jsou zde i sochy ve zmenšeném měřítku.

"Výzkumný tým v čele s docentem Hlaváčkem sestoupil do tak zvaného pitu, kde se podařilo zdokumentovat 102 terakotových vojáků a hlavně jejich obuv," poznamenal Prachař. Dodal, že k bádání přizvalo vedení výzkumu také německé specialisty a holandské archeology, avšak pouze čeští vědci získali povolení k sestupu.

Zlínští vědci se navíc zúčastní zasedání světové ISO komise, která určí novou normu pro číslování obuvi. "Hlavní zajímavostí je skutečnost, že se Čína hodlá vrátit k systému Mondopoit, který byl zaveden v České republice, a postupně od něj naši výrobci opustili," upřesnil Hlaváček.

Hlaváčkům tým přiveze do Zlína i tamní artefakty, které budou moci vidět návštěvníci zlínského Obuvnického muzea. "Koupili jsme pro obuvnické muzeum boty s názvem Lotos. Tyto boty deformující nohy byly zakázané v roce 1907. Do Zlína přivezeme zároveň fotoalbum ženy, která je skutečně nosila," dodal Hlaváček.

Pravé barvy terakotové armády. Čínští archeologové obnovili vykopávky v císařské hrobce. Nová technologie ochrání původní barvu soch.

V letošním roce čínští archeologové objevili v hrobkách dynastie Čchin v provincii Sien dalších 114 terakotových válečníků. Mnohé sochy byly nalezeny rozbité, jsou však bohatě barvené.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat