Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tým vědců Baťovy univerzity zkoumá v Číně boty terakotové armády

Věda

  15:30
ZLÍN - Vědeckovýzkumný tým děkana Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petra Hlaváčka v zkoumá v čínském městě Sien obuv terakotových vojáků. V konkurenci s německými specialisty a holandskými archeology česká skupina získala jako jediná povolení k sestupu do pitu, kde se vojáci nachází. Sdělil to mluvčí zlínské univerzity Štěpán Prachař.

Terakotová armáda foto: Lidovky.cz

Hlaváček se svým výzkumným týmem nezkoumá takzvanou terakotovou armádu poprvé. Mezinárodní projekt zaměřený na historii obouvání v Číně čeští vědci uskutečnili v letech 2005 až 2007.

Podle jejich výsledků boty vojáků byly pravděpodobně vyrobeny z usně a plsti, nikoliv z textilu. Vědci ovšem tehdy přístup k vojákům nedostali. Pracovali pouze s literárními údaji a s fotodokumentací, když vojsko mohli fotit z ochozů.

Císařovo vojsko

Vojsko vyrobené z terakoty, které bylo objeveno v čínské provincii Šen-si, dal zhotovit císař Čchin Š'-chuang-ti ve 3. století před naším letopočtem pro ochranu hrobky.

Počínaje rokem 1974 bylo vykopáno téměř 2000 válečníků, avšak odhaduje se, že jich je celkem na 7000.

Armáda se skládá převážně z vojáků, výjimkou ale nejsou ani sochy koní a válečných vozů. Většina soch je v mírně nadživotní velikosti, ale jsou zde i sochy ve zmenšeném měřítku.

"Výzkumný tým v čele s docentem Hlaváčkem sestoupil do tak zvaného pitu, kde se podařilo zdokumentovat 102 terakotových vojáků a hlavně jejich obuv," poznamenal Prachař. Dodal, že k bádání přizvalo vedení výzkumu také německé specialisty a holandské archeology, avšak pouze čeští vědci získali povolení k sestupu.

Zlínští vědci se navíc zúčastní zasedání světové ISO komise, která určí novou normu pro číslování obuvi. "Hlavní zajímavostí je skutečnost, že se Čína hodlá vrátit k systému Mondopoit, který byl zaveden v České republice, a postupně od něj naši výrobci opustili," upřesnil Hlaváček.

Hlaváčkům tým přiveze do Zlína i tamní artefakty, které budou moci vidět návštěvníci zlínského Obuvnického muzea. "Koupili jsme pro obuvnické muzeum boty s názvem Lotos. Tyto boty deformující nohy byly zakázané v roce 1907. Do Zlína přivezeme zároveň fotoalbum ženy, která je skutečně nosila," dodal Hlaváček.

Pravé barvy terakotové armády. Čínští archeologové obnovili vykopávky v císařské hrobce. Nová technologie ochrání původní barvu soch.

V letošním roce čínští archeologové objevili v hrobkách dynastie Čchin v provincii Sien dalších 114 terakotových válečníků. Mnohé sochy byly nalezeny rozbité, jsou však bohatě barvené.

Autoři: ,

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Mohlo by vás zajímat