12. ledna 2018 19:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Změna volební místnosti kvůli Zemanovi? V minulosti volil v patře, nyní v přízemí

Prezident Miloš Zeman volí v pražských Stodůlkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman volí v pražských Stodůlkách. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Volební místnost na základní škole v Brdičkově ulici v pražských Lužinách, kde volil také prezident Miloš Zeman, nebyla v patře, jak bývalo zvykem v předchozích letech. Změnu zaznamenali občané, kteří přišli volit, i někteří novináři. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že o této skutečnosti byl informován, ale příčinu nezná.

„Důvod neznám. Byl jsem o tomto faktu pouze informován,“ napsal Ovčáček v textové zprávě. Prezident Zeman volí v budově základní škole pravidelně. Ještě v loňských volbách do Poslanecké sněmovny byla volební místnost jeho okrsku v prvním patře, avšak v pátek volební komise usedla v přízemí.

12.ledna 2018 v 14:58, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 18:49

Tentokrát bude Miloš Zeman volit v přízemí. Proč asi? https://t.co/GpLckDonmM

Změny si všimli občané, kteří ve škole volívají pravidelně.

Prezident Zeman trpí polyfunkční neuropatií, což bývá neurologická komplikace při cukrovce. Kvůli této nemoci má hlava státu problémy s chůzí a používá hůl. Při chůzi do schodů Zemanovi často pomáhají jeho ochránci. Jejich oporu prezident potřeboval i loni na podzim, když stoupal do patra, aby hlasoval ve sněmovních volbách. Sám Zeman svoje problémy s chůzí komentuje bonmotem, že politika se dělá mozkem, nikoliv nohama.

Zdravotní stav prezidenta byl v průběhu jeho pětiletého mandátu jedním z diskutovaných témat. Loni působil prezident Zeman mnohokrát unaveně, zřejmé to bylo především při jeho cestě do Číny a Vietnamu. Hrad přičítal únavu náročnému programu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz