Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslanci TOP 09 Laudát a Korte odejdou z velké politiky. Vrátí se ke svým povoláním

Česko

  8:32
PRAHA - TOP 09 se před sněmovními volbami, které proběhnou v říjnu, rozhodla vyměnit ostřílené politiky. Volby tak budou znamenat konec ve vysoké politice pro šéfa poslaneckého klubu Františka Laudáta a poslance Daniela Korteho. Na pražské kandidátce je nahradí místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová a poslanec Martin Plíšek. Lídrem pražské kandidátky zůstává Karel Schwarzenberg.

Pekarová Adamová se věnuje sociálním tématům, Plíšek je členem ústavně-právního výboru na legislativu a je spoluautorem novely zákona o střetu zájmů a oba na kandidátce obsadí druhé a třetí místo - za pražským lídrem Karlem Schwarzenbergem, napsal deník Právo

Laudát se měl původně v kandidátce posunout na čtvrté místo a Korte měl být dokonce až dvanáctý. Oba dva deníku Právo potvrdili, že se rozhodli z vysoké politiky odejít a vrátit se ke svým původním povoláním. Z Laudáta tak bude živnostník a Korte se bude opět věnovat překladatelství.

TOP 09 představila vize. Kalousek chce ve volbách dvouciferný výsledek

„Dokončit toto volební období a v politice skončit jsem chtěl už loni v listopadu po volbě nového pražského vedení TOP 09,“ řekl Právu Laudát. Nakonec své rozhodnutí ale změnil.

Jako řadový člen by ale Laudát v TOP 09 nadále rád zůstal a straně prý přeje do dalších let hodně úspěchů. „Nejde o spor s Miroslavem Kalouskem, naše pohledy na kandidátky se ale rozešly,“ uvedl Laudát pro Právo.

Korte se zviditelnil mimo jiné konflikty s Andrejem Babišem. V květnu 2014 nazval Babišův mluvený projev „hatmatilkou“ a požadoval, aby byl u Babišových projevů přítomný tlumočník. „Jednacím jazykem sněmovny je čeština, a tu jazyk pana ministra připomíná jen vzdáleně,“ řekl tehdy Korte. Odborný posudek, který si sám Korte objednal, tehdy potřebu tlumočníka vyvrátil.

V září 2016 Korte, který stál v čele komise pro kontrolu odposlechů, Babiše nařknul, že ani jednou neposlal do sněmovny zprávu o použití odposlechů. Následně se to však ukázalo jako nepravda a lidovec Ivan Gabal vyzval Korteho k rezignaci.

Autoři: