29. srpna 2016 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč je značková móda drahá? Je to i kvůli právní ochraně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Modely pro jaro a léto 2016 z milánského fashion weeku (zleva): Dolce &... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modely pro jaro a léto 2016 z milánského fashion weeku (zleva): Dolce &... | foto: repro foto Dolce & Gabbana, Prada, Emporio Armani, Gucci

PRAHA Přemýšleli jste, proč za svetr či kabelku věhlasné módní firmy zaplatíte mnoho tisíc korun, zatímco na tržnici seženete „stejný“ kousek za zlomek ceny? Na vině nejsou jen použité materiály, ale i náklady na propagaci značky a její právní ochranu.

„Cenu výrobku ovlivňuje řada nákladů. Právní ochrana se v ceně výrobků odráží spíše minimálně, náklady jsou spíše spojené s udržováním brandu jako takového,“ říká advokátka Barbora Donathová. „Do ceny značkového zboží se promítají i náklady na bezpečnost a složení materiálů nebo standardy ochrany životního prostředí. Což se bohužel v případě padělků a neznačkového zboží tvrdit nedá,“ dodává Donathová, spoluzakladatelka Ústavu práva módního průmyslu. Jeho prostřednictvím čeští právníci přibližují návrhářům a designérům otázky registrace ochranných známek, smluvní vztahy s výrobci a dodavateli nebo financování podnikání.

Marketing především

Velkou část ceny tvoří i náklady na tvorbu a propagaci příběhu obklopujícího značku. Roli hraje i způsob prodeje, individuální přístup a zkrátka zážitek, který si zákazníci z návštěvy obchodu odnesou. „Padělatelé oproti tomu nenesou žádné náklady na tvorbu vlastního návrhu, řemeslné zpracování a s tím spojené know-how, vývoj, marketing a reklamu. Padělky obvykle vyrábějí z levných materiálů v rozvojových zemích s využitím síly pracovníků, kteří nejsou dostatečně ohodnoceni a pracují v nelidských podmínkách. Nezřídka se využívá i dětská pracovní síla,“ upozorňuje Zuzana Šimonovská, zakladatelka Ústavu práva módního průmyslu.

Tato slova potvrzuje i Lenka Štěpánková, manažerka marketingu české oděvní značky Blažek..

  • 10Diskuse