Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

17. listopad jsme nezneužili, komunisty se srpy nepřijmeme, tvrdí odboráři

Česká vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká vlajka | foto: Shutterstock

Politici z řad ODS Alexandr Vondra a Přemysl Sobotka vytkli platformě Stop vládě, že datum 17. listopadu skrze demonstraci zneužili. "Nikdo nemá výhradní právo na 17. listopad," ohradil se proti těmto výrokům mluvčí kampaně Jan Májíček.

"Že zneužili 17. listopad k této akci, je pro mě varováním," řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka poté, co dorazil na Národní třídu, kde mnoho politiků vzdalo hold událostem 17. listopadu roku 1989.

Připojil se k němu i ministr obrany Alexandr Vondra, který demonstraci pořádanou platformou Stop vládě, kterou založila iniciativa ProAlt společně s odboráři, také chápe jako zneužití významného data.

On-line zpravodajství ze 17. listopadu 2012 sledujte ZDE.

Podle Jana Májíčka, který je mluvčím kampaně, nikdo nemá výhradní právo na 17. listopad. Argumentuje také tím, že mnoho dnešních demonstrantů 17. listopad 1989 zažilo na vlastní kůži a o nějakém zneužívání tak nemůže být řeč.

Dnešního odpoledního pražského protestu proti současné vládě se paradoxně zúčastní i několik politiků z KSČM.

"Nemůžeme jim to zakázat. Kdyby si přinesli srpy a kladiva, to bychom je pravděpodobně nepřijali, ale to, že se k nám může kdokoliv přidat, to je demokracie," reaguje Májíček a upozorňuje, že akci podporuje mnoho politiků z různých stran a zároveň několik nestraníků. Věří, že lidé nebudou účast komunistů vnímat špatně. "Důležité jsou naše cíle," dodává.

Anketa

Je to od komunistů a odborářů provokace, že demonstrují proti vládě 17. listopadu?

Ano. Výročí pádu komunismu by neměli zneužívat. 1213
Ne. V demokratickém státě může každý vyjádřit svůj názor. 306

Stop vládě je platformou odborů a občanských sdružení a iniciativ. Své cíle demonstrují celodenním protestem pod názvem „Demokracie jinak“.  Podle oficiálních stránek požadují opuštění neoliberálního stylu i obsahu vládnutí, posílení role občanů v rozhodovacích mechanismech a v nastolování politické agendy.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!