Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Farář dětem dvakrát rozkopal dýně u kostela, označil je za symboly zla

Upravené dýně dětem v Kurdějově na Břeclavsku dvakrát poničil místní farář Jaromír Smejkal, protože je považoval za symboly satanistického svátku Halloween. foto: facebook obce Kurdějov

Radost z vydlabaných a ozdobených dýní vystřídal u dětí v Kurdějově na Břeclavsku smutek a pláč. Výrobky vytvořené při dýňování jim totiž pošlapal místní farář Jaromír Smejkal. Zničil je dokonce dvakrát, když po původních rozkopal i náhradní. O aféře píše na svém webu i britská stanice BBC.
  14:00aktualizováno  18:21

Při nedělním dýňování a následném lampionovém průvodu si místní rodiny s dětmi užily příjemné chvíle. Následující ráno v nich zůstala hořká pachuť, která se o den později ještě znásobila. Mohlo za to vandalství tehdy stále neznámého vandala.

Některé místní nenechalo už opakované zničení dýní v klidu, rozhodli se nenechat situaci jen tak a přijít na to, kdo by mohl být pachatelem. Zřejmě i kvůli tomu, že se ozdoby nacházely v parku poblíž kostela, padlo podezření na faráře Jaromíra Smejkala. Ten se při konfrontaci jedním z obyvatel přiznal.

Po několika dnech pak poslal starostovi obce Jaroslavu Matýškovi dopis, v němž se své jednání snažil vysvětlit a omluvil se za něj. Dýně se svíčkami uvnitř označil za symboly zla a satanistického svátku Halloween, který se podle jeho vyjádření zrodil ve zpohanštělém současném světě jako protiváha blížících se svátků Všech svatých a Dušiček.

„Protože jsem neměl ponětí o tom, že se koná akce s dětmi zvaná dýňování, jednal jsem podle své víry a povinnosti být otcem, ochráncem svěřených dětí a duší a symboly odstranil. Až druhý den jsem se dozvěděl, že šlo o obecní akci a výtvory dětí. Kdybych to věděl, navzdory mé povinnosti jednat proti zlu rozhodně a radikálně, zvážil bych okolnost, že se také dotýkám citů bližních, zvláště dětí, a tomu bych přizpůsobil vnější projev svého činu,“ napsal Smejkal.

Kromě něj se za tohle jednání omluvil lidem v Kurdějově i generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka, který se také obrátil na starostu dopisem. „S panem farářem jsem hovořil a upozornil ho na nevhodnost jeho chování. Vedení diecéze se s tímto chováním neztotožňuje a vzniklou záležitost bude řešit,“ uvedl vikář.

Starosta Matýšek se už nechce k události kvůli mediálnímu humbuku vyjadřovat. Po jejím zveřejnění se na sociální sítí obce začaly objevovat vulgární, výhružné a jiné nevhodné ohlasy, zástupci Kurdějova proto vypnuli možnost komentářů pod příspěvky. „V naší obci není prostor pro nenávist,“ zdůraznili.

Po opakovaném zničení dýní se v obci rozhodli, že příště už ozdobené dýně se svíčkami nebudou do parku poblíž kostela umisťovat. Do budoucna najdou jiné vhodné místo.

Se satanismem nemá Halloween nic společného. Jedná se o původně keltský lidový svátek s historií sahající až do doby před naším letopočtem. Slaví se den před křesťanským svátkem Všech svatých.

O aféře informuje i britská zpravodajská televizní a rozhlasová stanice BBC na svém webu v článku s názvem Czech village priest sorry for smashing pumpkins (Český vesnický farář se omlouvá za rozbíjení dýní). V závěru BBC píše, že „Česká republika je považována za jednu z nejméně věřících zemí na světě. Některé tradiční náboženské svátky - včetně Dušiček - však zůstávají populární a připomínají si je jak věřící, tak ateisté. Někteří Češi si stěžují, že jejich tradice narušuje vysoce komercionalizovaný import ze Západu, například právě Halloween.“

28. července 2023

Autor: